Bóle po operacji przepuklini pachwinowej prawostronnej

Witam! Mój mąż przeszedł operację przepukliny pachwinowej prawostronnej 21.11.2012 r. Wyniki były zadawalające, nie było żadnych niepokojących symptomów w/g lekarza leczącego. Od miesiąca mąż ma bóle w miejscu pooperacyjnym, promieniujące do jądra. Są to bóle cykliczne, lekko rwące, które same mijają i po pewnym czasie dają nawroty. Nie ma żadnych zrostów ani wybroczyn. Bardzo proszę o poradę oraz wskazówki do dalszego postępowania.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, do głównych powikłań spotykanych niekiedy po operacjach przepuklin pachwinowych należą m.in. krwiaki, zakażenia ran, niedokrwienie jądra, uszkodzenie nasieniowodów, przewlekłe dolegliwości bólowe. Do nawrotów dochodzi średnio u 1% do 10% chorych zoperowanych. Chorobami, które mogą przypominać przepuklinę pachwinową są m.in. przepuklina udowa, w przypadku mężczyzn niezstąpione jądro, żylaki powrózka nasiennego, torbiel nasienna, niekiedy powiększone węzły chłonne tej okolicy, a także wodniaki, tłuszczaki. Wszystkie te patologie należy brać pod uwagę przy diagnozowaniu i ustaleniu przyczyny bólu. W zależności od zastosowanej metody zaopatrzenia przepukliny ból może się utrzymywać nawet do miesiąca po zabiegu i wiąże się to z procesem gojenia i reakcji tkanek na nici chirurgiczne, ewentualnie zastosowaną siatkę utrzymującą trzewia. Są one dla organizmu ciałem obcym. Jednak po tak długim okresie od operacji w przypadku pojawiającego sie regularnie bólu i związanych z nim dolegliwości zalecałbym zgłosić się na konsultację do chirurga. Należy zapytać lekarza prowadzącego o dalsze postępowanie. Pomocne może być wykonanie morfologii krwi z rozmazem i badań biochemicznych z oznaczeniem min. wykładników stanu zapalnego tj.: OB, CRP.