Bóle podbrzusza, czy to ciąża?

Mam 22 lata i pewien problem. Mam straszne bóle podbrzusza i okres spóźnia mi się już 10 dni. Ból ten przypomina ból przy owulacji. Nigdy wcześniej nie miałam takich problemów, bo miesiączkę dostawałam zawsze 31 dnia cyklu. Kiedy okres spóźniał mi się 2 dni zrobiłam test ciążowy, który wyszedł pozytywnie, natomiast dwa kolejne (jeden na drugi dzień, a trzeci 4 dni temu) wyszły negatywne.

Mam typowe objawy ciąży: nudności, zawroty głowy, senność, brak apetytu.
Mieszkam w Holandii i byłam już 2 razy u lekarza, który zalecił mi badania moczu. Wykonałam je i nie wykryto infekcji. Kazał mi czekać. Może za parę dni dostanę miesiączkę, ale ja mam dosyć czekania i chce mieć pewność!
Z moim narzeczonym nie zabezpieczamy się. Chcielibyśmy, żeby to jednak była ciąża. ale jak mogę się upewnić? Czy jest konieczność wizyty u ginekologa w Polsce?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Ból podbrzusza nie jest charakterystycznym objawem ciąży. Pozostałe objawy tj.. nudności i wymioty mogą na nią wskazywać, ale nie pozwalają postawić jeszcze rozpoznania.

Pierwszą metodą, jaką należy zastosować jest dostępny w każdej aptece test ciążowy płytkowy z moczu. Wynik negatywny w Pani przypadku praktycznie wyklucza ciążę (warto wykonać dwa testy dwóch różnych producentów). Wynik dodatni zobowiązuje do udania się do ginekologa w celu zbadania, wykonania badania ultrasonograficznego - dopiero ujawnienie echa zarodka z bijącym sercem pozwala postawić pewne rozpoznanie ciąży.

Jeśli jednak nie jest Pani w ciąży, należy się zastanowić nad inną przyczyną dolegliwości i przedłużania się cyklu - również w takiej sytuacji zalecane jest zgłoszenie się do ginekologa w celu zbadania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.