Bóle podczas nagryzania w okolicy dolnych piątek

Nietypowy problem dotyczy mojej córki 17 lat. Córka zaczęła się skarżyć na bóle podczas nagryzania w okolicy dolnych piątek. Wszystkie zęby ma zdrowe, drobne ubytki dawno zaleczono. Po wykonaniu pantomogramu okazało się, że pod dolnymi piątkami są kolejne nowe zęby, które chcą się przebić i prawdopodobnie to powoduje ból. Moje pytanie: czy operacja jest nieunikniona, czy niebezpieczna, jakie powikłania i konsekwencje zdrowotne mogą wystąpić, gdzie najlepiej wykonać taki zabieg wycięcia zebow?

pozdrawiam serdecznie

Najprawdopodobniej córka ma przetrwałe "piątki" mleczne, a pod nimi znajdują się "piątki" stałe. Trzeba skonsultować się z ortodontą i chirurgiem stomatologicznym. Najlepszym leczeniem jest usunęcie zębów mlecznych i wprowadzenie do łuku zębów stałych (tych, które są schowane w kości). Taka sytuacja wbrew pozorom zdarza się dosyć często. Chirurdzy i ortodonci wiedzą, jak sobie z tym poradzić.

W kości są najprawdopodobniej widoczne zęby stałe które uległy zatrzymaniu. Trzeba sprawdzić czy jest możliwość ściągnięcia ich do łuku za pomocą leczenia ortodontycznego.