Bóle rąk i nóg - czy to powikłania cukrzycy?

Witam. Mam cukrzycę wykrytą 1,5 roku temu. Bardzo bolą mnie nogi, plecy i prawa ręka. Czy to ma związek z tą chorobą? Katarzyna, lat 35, cukrzya typu 1 bez powikłań, mój ostatni wynik HbA1C 6,46%. Wstrzykuję insulinę 4 razy dziennie.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Bóle występujące w przebiegu cukrzycy typu 1 są zwykle związane z powikłaniem nazywanym polineuropatią. Występuje ona z różną częstością, zwykle po kilku latach trwania choroby, dotyczą w większości przypadków stóp, goleni, rzadziej dłoni, ramion. Są to uczucie drętwienia, mrowienia, "nieswoich nóg", pieczenia, wreszcie bóle.

Zaznaczyła Pani, że nie ma powikłań, HbA1c 6,5 świadczy o dobrej kontroli metabolicznej cukrzycy. Ryzyko wystapienia u Pani polineuropatii jest niewielkie, ale zawsze możliwe. Należy wykluczyć wszystkie inne możliwe przyczyny Pani dolegliwości, aby podejrzewać ich zwiazek z cukrzycą. Proszę pamiętać, że pacjenci chorujący na cukrzycę typu 1 są narażeni na częstsze występowanie innych chorób autoimmunologicznych, m in. choroby tarczycy, stawów.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy