Bóle spojenia łonowego, cewki moczowej i okolic pachwin a zwyrodnienie kręgosłupa

Od marca mam dziwne bóle spojenia łonowego, cewki moczowej, warg sromowych, okolic pachwin i pośladków. Są chwile, że nie mogę siedzieć, leżeć a dłuższy spacer powoduje większy ból i blokadę w pachwinach. Boli też, gdy kładę się do łóżka, gdy się rozgrzeję, ale też nad ranem budzi mnie ból. Jestem po 5 operacjach, tj. wyrostek robaczkowy, cięcie cesarskie, 2 operacje ginekologiczne - usunięto dosłownie wszystko i ostatnia - pęcherzyk żółciowy metodą laparoskopową. Podejrzewano, iż są to bóle od kręgosłupa, bo mam zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa pod postacią osteofitów na przednich krawędziach trzonów kręgów Th11-Th12, L2-L5. Zmniejszenie wysokości przestrzeni międzykręgowych na poziomach L4/L5 i L5/Sl, dehydratacja krążków międzykręgowych na poziomach od L2 do Sl. Rozlane wypukliny na poziomach L2/L3 (na 3 mm) L3/L4 (4 mm), L4/L5 (5 mm) iL5/Sl (5 mm), z delikatnym modelowaniem worka oponowego. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach międzykręgowych zwężają światło otworów międzykręgowych na poziomieL5/Sl, bardziej po stronie lewej. Bez wyraźnego ucisku na korzenie nerwowe. Sygnał stożka rdzeniowego i nici ogona końskiego w obrazach MR prawidłowy. Nie stwierdza się cech stenozy kanału kręgowego. W czwartek wróciłam z rehabilitacji na oddziale szpitala i tam powiedziano mi, że mam zgłosić się do chirurga, bo to mogą być bóle po zrostach. Moje pytanie, czy to możliwe i jak temu zaradzić. Nadmienię, iż nieraz robią się wybroczyny na brzuchu i w bliźnie pooperacyjnej są śladowe ilości krwi i wtedy ból jest okropny. USG brzucha nic nie wykazało. Badanie moczu prawidłowe. Więcej badań mi nie zrobiono. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Wszystkie dolegliwości jakie Pani opisuje raczej nie mają nic wspólnego z prawdopodobnie występującymi zrostami w jamie brzusznej (po tylu zabiegach zawsze powstają zrosty w jamie brzusznej). Bóle tych okolic ciała jakie Pani opisuje związane są ze zmianami w zakresie kręgosłupa. Okresowo występujące wybroczyny w bliznach pooperacyjnych mogą świadczyć np. o występowaniu endometriozy (stan po operacjach narządów rodnych). W tej sprawie trzeba też skonsultować się z ginekologiem - chyba, że narząd rodny został całkowicie usunięty wraz z przydatkami. Trudno mi konkretnie ocenić jakie są przyczyny Pani dolegliwości bez bezpośredniego badania. Musi Pani wiedzieć, że zrosty w jamie brzusznej nie podlegają leczeniu (wkroczenie chirurgiczne w jamę brzuszną tylko zwiększy liczbę zrostów).