Bóle śródstopia przy chodzeniu

Witam mam na imie Marta i mam 38 lat chciałabym poradzić się w nastepujacej sprawie od kilku tygodni boli mnie śródstopie lewej stopy, tak nad palcami zaczynając od małego po środkowy. najgorzej na płasko czy na boso, obcasy wchodzą w grę - najgorzej założyć buty i stanąć a póżniej już tyko z górki. Dziś w nocy jak stanęłam na stopie to z bólu zawylam i coś mi chrupnęło. Poszłam do pracy i po pracy na sor - tam wysłuchano mnie , zrobiono zdjęcie rtg i stwierdzono że kości chyba całe, mam nogę unieść wyżej i odpoczywać , ale nie da się ból mi nie daje o sobie zapomnieć , kuśtykam. Co to może być?

Trzeba wziąć pod uwagę złamania zmęczeniowe i martwicę jałową kości oraz tzw plaskostopie poprzeczne

Magdalena Mroczek

Przyczyny bólu śródstopia mogą być bardzo różne. Nie jest możliwe postawienie diagnozy przez internet. Niezbędne jest badanie przedmiotowe być może rtg stopy. Poniżej opiszę kilka stanów, które mogą powodować ból pięty. Należą do nich między innymi: ostroga piętowa, załamanie zmęczeniowe oraz płaskostopie poprzeczne.

Ostroga piętowa to inaczej zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego. W newralgicznym miejscu tworzy się nadprogramowa tkanka kostna, Powstają one w wyniku przeciążeń, do których należą m.in.: nieregularnie uprawiane biegi bez wcześniejszej rozgrzewki i rozciągania mięśni stopy. Nadprogramowa kość może uciskać na nerwy i dawać przez to dolegliwości bólowe. Leczenie w znaczniej większości przypadków jest nieoperacyjne. Polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych z grupy NLPZ oraz na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń. Jeśli metody te nie pomogą, wtedy potrzebna jest operacja.

Płaskostopie polega na spłaszczeniu sklepienia (łuku) poprzecznego stopy i zaburzeniu jej statyki. Płaskostopie poprzeczne wielu ludziom nie sprawia nigdy bólu. U innych natomiast wywołuje objawy takie jak: ból, obrzęk, nagniotki/modzele. W leczeniu stosuje się redukcję masy ciała, odpowiednie wkładki amortyzujące, a w przebiegu dolegliwości bólowych leki z grupy NLPZ. Czasami niezbędny jest zabieg operacyjny.

Złamanie zmęczeniowe to złamanie, do którego dochodzi nieraz na przestrzeni kilku tygodni. Często dochodzi do nich u biegaczy i u osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Z początku ból pojawia się jedynie po wysiłku fizycznym, potem towarzyszy nawet codziennym czynnościom. Ból jest dobrze umiejscowiony, może pojawiać się wyczuwalne zgrubienie. Leczenie opiera się głównie na fizjoterapii i odciążeniu kończyny. Do poprzedniej aktywności można wrócić po około 3 miesiącach. Czasami, jeśli doszło do przemieszczenia sie odłamków kostnych, potrzebna jest operacja.

Przez internet nie da sie niestety postawić diagnozy. Trzeba też wykonać dodatkowe badania. Najlepiej zgłosić się do lekarza ortopedy, a on zajmie się dalszą diagnostyka, zleci terapię i ewentualnie rehabilitację.