Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 6 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Bóle stawów a wyniki krwi

Witam serdecznie! Piszę w sprawie mojego chłopaka. Ma 20 lat, wagę prawidłową, jest aktywny fizycznie (co najmniej 3 razy w tygodniu dwie godziny basenu, poza tym biega, kiedy może [nie lubi chodzić] itd.). Od dwóch lat niepokoi mnie stan jego stawów. Chodzi mi dokładniej o to, że te stawy są dwa razy większe niż u przeciętnego człowieka (to znaczy np. jego kolano odznacza się od całej nogi, bo jest mniej więcej średnicy jego uda), sporo też mu "pyka", czyli np. przy prostowaniu palca u nogi słychać charakterystyczny dźwięk (również w żuchwie, palcach u rąk, kostkach, barkach i czasem w kolanach). Ostatnio powiedział mi, że rano nie może ruszyć palcami, dopiero, jak je pięć minut rozgrzeje, a czasami ma bóle, ale to "z przetrenowania"- rok temu m.in. ze względu na stawy porzucił dodatkowe zajęcia fizyczne (treningi sztuki walki). Kiedyś, gdy był mały, okulista podobno wykrył mu zmiany reumatyczne na dnie oka. Dostał skierowanie na badania krwi i trafił na tydzień do szpitala na serię badań (z tego, co wiem, to do najlepszego szpitala, który zajmuje się przypadkami RZS), która niestety nic nie wykryła. Wrócił do domu. W ciągu ostatnich 3 lat robił dwa razy badania (tym razem w małej miejscowości), które nic nie wykryły. Chciałam zapytać, co robić dalej? Czy delikatnie go zmusić do zrobienia kolejnych badań? (Już, skoro mieszka w Warszawie, mógłby zrobić je w wiadomym szpitalu, ale on mówi, że nie chce teraz leżeć tygodnia i tracić studiów). Serdecznie proszę o odpowiedź, niekoniecznie szybką, nie śpieszy się aż tak :) Pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witam!

Opisane dolegliwości oraz problemy występujące w przeszłości sugerują zaburzenie z grupy chrób tkanki łącznej określanych też reumatycznymi. Wskazana jest konsultacja specjalisty reumatologa. Podstawą diagnostyki jest staranny wywiad i badania lekarskie, na podstawie których lekarz zasugeruje badania dodatkowe. Przed wizytą można wykonać oznaczenie morfologii krwi i OB.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy