Bóle stawów i inne dziwne objawy - czy to wszystko przez boreliozę?

Witam!

Około 10 lat temu - a może nawet ponad - pierwszy raz w życiu pogryzły mnie kleszcze. Myślałam, że dwa, bo tyle znalazłam na nodze, ale musiał być trzeci. W końcu, z tego co się zorientowałam, wielki rumień na całe plecy z kropką w środku musiał spowodować kolejny. Moja siostra zapytała później o to ufo na plecach i już musiałam iść do lekarza, a pani doktor, po tym jak zapytała czy ugryzł mnie kleszcz, stwierdziła, że mam zapalenie wędrujące stawów i zapalenie wędrujące skóry oraz poinformowała mnie o możliwościach przyszłych dolegliwości. Nie padło słowo borelioza. Antybiotyk brałam na pewno nie więcej niż 2 tyg i tyle.

Teraz mam straszny ból stawu biodrowego, który się nasila od tygodnia i będzie coraz gorzej. Miałam już różne dziwne objawy - bóle, które przemijały, kłucia, tiki twarzy i innych mięśni, wypadanie włosów z nieznanych powodów, nadwrażliwość skóry i jeszcze z połowę objawów, które w encyklopedii internetowej widnieją w przypadku przewlekłej boleriozy. Mam nawet depresję i tak dołując się życiem, zastanawiałam się nad przyczyną bólu nogi: czy to od kiedyś lekko złamanego c2, przy którym wystąpił lekki niedowład nogi, również lewej? Czy może od "przewiania", które też już miałam? I nagle przypomniały mi się słowa pani doktor. Szkoda, że kiedyś nie było tak łatwo dostępnego internetu. Czytając o boreliozie przewlekłej wiele mi się w życiu wyjaśniło, ale może jednak jestem hipochondrykiem?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

W sytuacji w jakiej się Pani znalazła, nie pozostaje nic innego, jak zgłosić się do lekarza w celu zbadania i wdrożenia odpowiedniej diagnostyki w kierunku boreliozy - należy oznaczyć przeciwciała przeciwko Borellia sp. przede wszystkim w klasie IgG, w razie konieczności można wykonywać dokładniejsze testy molekularne.

Objawy, które Pani przedstawia rzeczywiście mogą wskazywać niestety na boreliozę przewlekłą, a co za tym idzie odpowiedź na zadane w tytule pytanie będzie brzmiała - tak, to może być spowodowane przez ugryzienie kleszcza.

Proszę zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego i przedstawić mu całą sytuację, zwracając przede wszystkim uwagę na przebytą ostrą boreliozę w postaci rumienia wędrującego przed laty. Lekarz powinien skierować Panią do poradni chorób zakaźnych, gdzie zajmą sie diagnostyką i leczeniem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.