Bóle stawów i podwyższona temperatura - co robić?

Witam, mąż, jak tylko zauważył rumień brał 3 tygodnie antybiotyk D***. Po 2 tygodniach od zakończenia leczenia zrobił wyniki. Borrelia borelioza ICD-9 S21; przeciwciała w klasie IgG miał 136, gdzie wynik ujemny jest poniżej 16, a dodatni powyżej 22. Drugie badanie Borrelia ICD-9 S25, przeciwciała w klasie IgM miał 14,81, gdzie wynik ujemny jest poniżej 16, dodatni powyżej 22. Mąż czuje się źle, bolą go stawy, gorączkuje, a lekarze nie wiedzą co dalej robić. Mówią, żeby zostawić, bo był antybiotyk. Mam 2 synów - studentów medycyny, ale jeszcze nie mają na ten temat informacji, czy dalej trzeba leczyć. Mieszkamy w małym mieście i nie wiem, czy mąż powinien brać jeszcze jakiś antybiotyk? Proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Dodatni wynik przeciwciał IgM świadczy o zakażeniu świeżym, odpowiednio IgG o zakażeniu przetrwałym. Patrząc na wyniki męża należałoby podejrzewać wcześniejszy kontakt z krętkiem Borelli.

Przeciwciała klasy IgM powinny być już oznaczalne w 2 tygodniu po ugryzieniu u kleszcza. Ich miano stale rośnie, a w 6 tygodniu ich stężenie jest najwyższe. U Pani męża wynik jest negatywny, co mogłoby wykluczać świeżą infekcję. Ze względu na częste wyniki fałszywie dodatnie i ujemne (metoda ELISA stanowi pierwszy etap diagnostyki boreliozy) w sytuacjach wątpliwych zawsze zalecane jest wykonanie czułego testu, jakim jest badanie Western blot.

Borelioza jest specyficzną chorobą. Wyniki badań często nie pokrywają się ze stanem klinicznym pacjenta. Z tego też powodu większość placówek medycznych decyduje się na leczenie objawów, a nie wyników pacjenta.

Generalnie leczenie boreliozy polega na jak najwcześniejszym podaniu antybiotyków przez 21 dni. W przypadku nieustępującego rumienia lub objawów towarzyszących (bóle mięśni, bóle głowy i inne) leczenie można wydłużyć nawet o kilka tygodni, aż do ustąpienia objawów. Decyzję o wydłużeniu standardowego czasu antybiotykoterapii podejmuje jednak jedynie lekarz po uprzednim zbadaniu pacjenta.

Pozdrawiam