Bóle stawów kończyn górnych - to reumatyzm? A może borelioza?

Witam!

Bolą mnie stawy u rąk. Mam obrzęknięte palce, żyły wychodzą mi na wierzch i jest zaczerwienienie, czasami jest ból nóg. Boli to. Byłam u lekarza, powiedział, że to reumatyzm, ale skoro mam 17 lat i zażywałam tabletki, a przeszło tylko na dwa tygodnie, to chyba to nie jest reumatyzm? Wciąż się z tym borykam, już od 3 lat.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Na podstawie jedynie tej skromnej informacji na temat dolegliwości podanych w zadanym przez Panią pytaniu nie jestem w stanie odpowiedzieć, czym są one spowodowane. W związku z przewlekającym się problemem, warto byłoby się zastanowić nad konsultacją i diagnostyką przeprowadzoną przez specjalistę - reumatologa. Rzeczywiście, najbardziej prawdopodobne jest, że jest to proces reumatyczny (układowy), lecz w diagnostyce zapewne będzie wykonane również badanie w kierunku boreliozy późnej.

W pierwszej kolejności proponuję udać się lekarza pierwszego kontaktu/pediatry i poprosić o skierowanie do reumatologa. Proszę nie zaniedbać tej sprawy, gdyż o ile w młodym wieku wiele powstałych zmian w obrębie kości i stawów spowodowanych przez proces reumatyczny potrafi się wycofać, to u dorosłych nie jest to możliwe i prowadzi do pewnego stopnia niepełnosprawności.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.