Bóle w dolnej części kręgosłupa i wynik RTG
Mam 30 lat, od pewnego czasu miewam bóle w dolnej części kręgosłupa. Postanowiłem zrobić sobie RTG ... oto wynik/ opinia : Niewielkie spłycenie lordozy lędźwiowej ze znaczną obniżką krążka międzykręgowego L5/S1 i sklerotyzacją płytek granicznych przyległych trzonów - dyskopatia . Dodam że pracuję w biurze praca siedząca 9 godzin, przez ostatnie dwa lata bardzo mało ruchu. Jak wyleczyć lub zapobieć pogłębianiu się? Siłownia , konkretne ćwiczenia, basen , rehabilita czy operacja ?

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon