Bóle w klatce piersiowej i zespół niewydolności kręgowo-podstawnej

Witam! Od marca tego roku mam bóle w klatce piersiowej. Poszłam do lekarza, zrobiłam wszystkie podstawowe badania + zdjęcie RTG kręgosłupa szyjnego, badania są ok, zdjęcie pokazuje wyrośla dziobkowate. Lekarz stwierdził, że to od tego, iż 20 lat pracuję przy komputerze z pochyloną głową, tak więc kręgosłup szyjny i pewnie coś w tym jest, bo faktycznie moja praca od bardzo dawna to komputer, przy tym stres i nerwy, cały czas w napięciu i tak od wielu lat. Ból w klatce piersiowej był tak niepokojący, iż zostałam skierowana na EKG serca, lekarz stwierdził, że serce też jest ok. Miałam ćwiczyć i od kilku miesięcy wykonuję codziennie ćwiczenia na kręgosłup szyjny i piersiowy i było trochę lepiej, jednak cały czas odczuwam ból w klatce piersiowej, drętwienie rąk, do tego doszły od 3 tygodni zawroty głowy podczas snu, jak przewracam się z boku na bok. Przestałam od 2 tygodni ćwiczyć, ponieważ zawroty głowy mi to uniemożliwiają przy gwałtownych skłonach, ruchach. Ból w klatce jest przez cały dzień, co prawda nasila się wieczorem i w nocy, mam ciągle wrażenie, ze coś mi się dzieje z sercem, że to zawał. Mam 40 lat, jestem kobietą, bardzo ciężko pracuję między innymi psychicznie, zauważyłam że szybko się denerwuję, budzę się w nocy. Zawsze byłam nerwowa jednak teraz to bardzo widzę, denerwuję się w pracy i w domu, nie wiem dlaczego. Nie czuję się tak jak przed marcem, ten ból w klatce piersiowej jest nie do zniesienia, pracuję całymi dniami od 8.30 do 10 od poniedziałku do piątku. Nie wiem do kogo iść, żeby stwierdził co mi jest, jak pozbyć się tego bólu i tych zawrotów, są krótko, ale bardzo przeszkadzają. Czy tam dużo, kupiłam sobie książkę" kręgosłup w stresie" i wydaje mi się że to mój przypadek. Są tam napisane ćwiczenia, ale chyba mi to nie pomaga. Bardzo mnie bolą czasami plecy, aż mnie piecze pod łopatkami. Jem też byle jak, szybko lub wcale, nie mam czasu w pracy. Jestem szczupła, ale zawsze taka byłam, nie chuda, lecz szczupła.

Witam! Opisywane objawy są prawdopodobnie spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w szyjnym odcinku kręgosłupa. Sugerują one tzw. zespół niewydolności kręgowo-podstawnej. Jest to grupa objawów spowodowane zaburzeniem przepływu poprzez tętnice kręgowe i podstawne, do którego dochodzi na skutek zmian zwyrodnieniowych. W opisanej sytuacji wskazana jest konsultacja neurologiczna. Po przeprowadzeniu badania neurologicznego oraz ewentualnym uzupełnieniu diagnostyki o bardziej dokładne badania obrazowe będzie możliwe dokładne określenie rodzaju i stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. Niezależnie od dalszej diagnostyki, objawy skłaniają ku zastosowania leczenia zachowawczego jako podstawowej metody leczenia w takich sytuacjach. Takie leczenie powinno opierać się na rehabilitacji (fizykoterapia, kinezyterapia, masaż) oraz farmakoterapii (leki zwiotczające mięśnie przykręgosłupowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne). Oprócz tego warto zadbać o zmianę stylu życia oraz odpowiedni odpoczynek. Zachęcam do wizyty u neurologa.