Bóle w klatce piersiowej - o czym mogą świadczyć?

Proszę o poradę w następującej dolegliwości - od ok. dwóch miesięcy odczuwam bóle w klatce piersiowej, przy czym nie bardzo jestem w stanie umiejscowić źródła bólu (czuję po prostu jak boli gdzieś "w środku" - ni to przełyk, ni żołądek, ni płuca). Ból nie jest silny (nie ściąga mojej uwagi, gdy o nim nie myślę, nie budzi mnie w nocy itd.), nie jest piekący, raczej tępy, coś w rodzaju ucisku. Dodatkowo pojawia się uczucie "bólu płuc" - wrażenie podobne do tego po zachłyśnięciu się gorącym powietrzem/dymem. Ból nie jest zlokalizowany w jednym miejscu, krąży po całej klatce od nadbrzusza po okolice obojczyków, raz z przodu, raz po plecach. W ciągu tych dwóch miesięcy nie zaobserwowałem żadnych dodatkowych objawów (nie występuje kaszel, krwioplucie itd.), nie zauważyłem też stanów podgorączkowych ani gorączki. Pojawia się natomiast (choć sporadycznie) pieczenie w okolicach przełyku, duszność, uczucie naciskania na mostek i wszelkie związane z tym nieprzyjemności (uczucie lęku itd.). Konsultacja lekarska skończyła się na przepisaniu środka przeciwbólowego, który jednak nie pomógł. RTG płuc i klatki piersiowej, który zrobiłem dla uspokojenia się także nie wykazał niczego. Uprzejmie proszę o poradę.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Jeśli dotąd tego nie zrobiono warto wykonać również EKG, do rozważenia całodobowa rejestracja metodą Holtera, jeśli nie będzie zmian w przygodnym badaniu.
Bardziej szczegółowy wywiad oraz brak odchyleń w innych badaniach powinien skłonić lekarza do rozważenia wykonania gastroskopii.
W różnicowaniu przyczyny objawów istotne znaczenie ma wiek-nie znając go trudno jest wnioskować o prawdopodobieństwie poszczególnych etiologii.
Pozdrawiam