Bóle w klatce piersiowej po lewej stronie

Od pewnego czasu podczas wysiłku fizycznego odczuwam ból w klatce piersiowej, zlokalizowany po lewej stronie. Dodam, że jeszcze całkiem niedawno regularnie uprawiałam sporty i nie miałam podobnych dolegliwości. Od czego jest ten ból? W jaki sposób mogę się go pozbyć? Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
ponad rok temu

Witam,

Przedstawione w pytaniu informacje są niewystarczające dla postawienia diagnozy. Trudno na ich podstawie sugerować również najbardziej prawdopodobną przyczynę. Istotną informacją byłby m.in. wiek, ew. choroby współistniejące, charakter bólu, okoliczności ustępowania, długość trwania, ew. promieniowanie, etc.

Jedną z częstszych przyczyn u kobiet, zwł. w średnim lub podeszłym wieku, jest ból wieńcowy, tzn. niedokrwienny, wynikający z niedokrwienia mięśnia sercowego. Przyczyny tego niedokrwienia mogą być różne - najczęściej jest to zwężenie tętnic wieńcowych w wyniku "osadzania się" na ich ścianie blaszek miażdżycowych. Początkowo choroba objawia się bólami przy dużym wysiłku, by stopniowo towarzyszyły one coraz mniejszej aktywności, aż do występowania w spoczynku. Chwilowe niedokrwienie może nastąpić również w wyniku nagłego skurczu tętnic wieńcowych. Ta druga ewentualność może występować również w młodszym wieku.

Ból może mieć również charakter kolkowy.

Charakter kłujący bólu może natomiast sugerować zaburzenia rytmu serca.

Przyczyny bólu mogą mieć pochodzenie pozasercowe - wynikać z chorób płuc, mięśni, żeber, przewodu pokarmowego, a i to nie wyczerpuje listy możliwych przyczyn.

Sugeruję wizytę u lekarza POZ, gdyż w przypadku początków choroby wieńcowej konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego postępowania mającego na celu spowolnienie postępu choroby oraz zapobieganie jej możliwym powikłaniom. Inne ew. przyczyny bólu również mogą wymagać leczenia, w tym specjalistycznego.

Pozdrawiam