Bóle w okolicy jajnika i brązowa wydzielina

Dzień dobry. Od dłuższego czasu 1 dzień po okresie mam brunatną, czasem nawet czarną, wydzielinę z pochwy. Towarzyszą temu bółe w okolicy jajnika i jajowodu, raz z lewej, raz prawej strony, jednak chyba z lewej strony jest to częściej i silniej. Chciałabym zapytać, co to może oznaczać i jakie badania (proszę wymienić wszystkie) powinnam wykonać. Mam jeszcze pytanie - czy w usg (wykonywane przez powłoki brzuszne) jest widoczne pogrubienie jajowodu, jeśli występuje?
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W pierwszej kolejności należy u Pani wykluczyć zapalenie przydatków - część opisywanych dolegliwości mogłaby na to wskazywać, ponadto typowe jest występowanie nasilenia dolegliwości w okresie okołomiesiączkowym. Dlatego w pierwszej kolejności należy wykonać: badanie ginekologiczne (charakterystyczna bolesność przy poruszaniu szyjką macicy), badanie usg przede wszystkim przezpochwowe (dużo precyzyjniej uwidacznia przydatki) oraz ewentualnie usg przezbrzuszne w celu wykluczenia innych zaburzeń. Dodatkowo morfologia oraz ewentualne dodatkowe badania, jeżeli będzie taka potrzeba.

Ważne jest, by nie zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ przewlekłe stany zapalne w obrębie narządu rodnego mogą skutkować w przyszłości ograniczeniem płodności.

Serdecznie pozdrawiam!