Bóle w okolicy pępka i kamica pęcherzyka żółciowego u 6-latka

6 letni chłopiec - uskarża się na bóle w okolicy pępka 2-3 razy/tydzien. nasilają się podczas podróży. Ma stwierdzoną kamicę woreczka żołciowego (kilkanascie kamyczkó 1.5-3 mm) bez większych zmian w ciągu 5 miesięcy. Ostatnio hospitalizowany (w Omanie gdzie mieszkam) z podejżeniem zapalenia wyrostka (stwierdzono powiększone węzły chłonne brzuszne- wyrostek w normie). 2 razy przeszedł leczenie antypasożytnicze. Badania na Sickle Cell, i kilka innych chorob hemolitycznych. Co jeszcze można zrobić

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane dolegliwości bólowe brzucha wymagają dokładnej diagnostyki, tj. wykonania badań laboratoryjnych (morfologia z rozmazem, analiza moczu, ocena funkcji nerek, wątroby, trzustki) oraz obrazowych (USG, ewentualnie RTG). Sugeruję też zwrócić uwagę na dietę dziecka. Przede wszystkim dziecko powinno być pod opieką lekarza pediatry, który pokieruje postępowaniem. Jeśli jednak wyniki wszystkich wykonanych badań będą prawidłowe, sugeruję pomyśleć o psychogennym podłożu dolegliwości.