Bóle w stawie kolanowym a konieczność udania się do ortopedy

Witam. Zaczęły się bóle w stawie kolanowym. Z opisów wygląda to na bóle reumatyczne, Ból jest odczuwalny przy obciążeniu stawu (wstawanie, kucanie itp). Podobne bóle występowały przy jeździe motocyklem (wychłodzenie stawu). Zdarzało się również "przepowiadanie deszczów" dzięki kolanom. Reumatyzm jest stwierdzony u mojego ojca, zaś siostra walczy z zapaleniem w stawie kolanowym. Mam 26 lat i nadwagę. Czy ortopeda to lekarz, do którego powinienem się udać?

Szanowny Panie

Chorobami reumatycznymi zajmuje się reumatolog, czyli internista z dodatkową specjalizacją w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń stawów i tkanek miękkich przy pomocy leków.
Natomiast ortopeda, również zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem stawów, jednak może poza lekami leczyć także operacyjnie.
Nie jest wcale powiedziane, że rozpoczyna się u Pana reumatyzm. Wiele innych chorób wywołuje bóle np. chondromalacja rzepki ( http://www.artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/258-chondromalacja-rzepki ).
Uważam, że w pierwszej kolejności powinien Pan wykonać badanie krwi (CRP, OB, czynnik reumatoidalny i morfologia) oraz zdjęcia rentgenowskie obu kolan np. przez lekarza rodzinnego, a następnie - zależnie od wyników badań krwi, udać się albo do ORTOPEDY albo do REUMATOLOGAM.

Z wyrazami szacunku,
Jędrzej Kosmowski
www.znanylekarz.pl/jedrzej-kosmowski