Bóle węzłów chłonnych szyi, bóle głowy, bóle gardła i suchy kaszel przy grzybicy gardła

Witam. Czy przy grzybicy przełyku/gardła mogą wystapić takie objawy jak bole wezłów szyi i karku, bole głowy, bole gardła z przekrwieniem łuku podniebnego, bole migdałków, suchy kaszel, uczucie kluchy w gardle, lekkie kołatania serca? Oraz drugie pytanie czy po zarzyciu leków antygrzybicznych moze nastąpić reakcja herxheimera. Dziekuje i pozdrawiam

Magdalena StusiĹska

Reakcja Jarischa-Herxheimera pojawia się w leczeniu chorób bakteryjnych, najczęściej spowodowanych krętkami. W przypadku leczenia grzybic nie występuje. Opisywane przez Pana objawy raczej nie są powiązane z leczeniem grzybicy, wyglądają bardziej na infekcję- najlepiej skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem.