Bóle z tyłu głowy - co mi jest?

Witam, mam na imię Darek i mam 23 lata. Od jakiegoś miesiąca boli mnie głowa. Są to silne bóle, przeważnie z tyłu głowy, ale zdarza się, że i przy uszach. Przez kilka dni bóle występowały przy pochylaniu, podczas schylania miałem wrażenie, że coś mi ,,rozrywa" głowę. Czasami razem z bólem występuje taki "ucisk" w głowie, nie mogę wtedy racjonalnie pomyśleć, mam problemy z pamięcią. Ulgę w tym bólu przynosiły zimne okłady, gdyż głowa w miejscu bólu jest cieplejsza niż w innych miejscach, ale ból zmniejszał się tylko na chwilę. Dodam jeszcze, że na słońcu ból się nasila. Byłem u lekarza neurologa i miałem robione badanie EEG, które wyszło prawidłowe. Dostawałem różne leki, ale też pomagają tylko na chwilę. Nie mam nadciśnienia tętniczego. Kilka lat temu miałem niegroźny uraz głowy, tzn. stłuczenie, nie było to nic poważnego, ale czy może mieć związek z tymi bólami? Czym są spowodowane te dolegliwości? Bardzo proszę o odpowiedź, niepokoi mnie mój stan. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Bóle z tyłu głowy często mogą wiązać się z nieprawidłowym skrzywieniem lub zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa (w celu weryfikacji takiego podejrzenia warto wykonać przynajmniej badanie rentgenowskie lub ewentualnie rezonans magnetyczny tego odcinka kręgosłupa). Ponadto w przypadku utrzymujących się silnych bólów głowy wskazane jest wykonanie badania obrazowego głowy (tj. np. tomografii komputerowej). Badanie to ukazuje występowanie ewentualnych nieprawidłowości w mózgu, które mogłyby przyczyniać się do występowania bólów głowy.

Jeśli opisywany przez Pana uraz głowy miał miejsce kilka lat temu, czyli dość dawno, to istnieje jedynie niewielkie prawdopodobieństwo, że obecne dolegliwości mają związek z przebytym urazem. Warto jednak, w przypadku ponownego wykonywania badania tomografii komputerowej, porównać klisze do badania poprzedniego. Na badanie tomografii komputerowej głowy może skierować Pana neurolog z Poradni Neurologicznej.

Jeśli natomiast bóle głowy będą się nasilać, pojawią się jakiekolwiek objawy niepokojące (np. wymioty, zaburzenia mowy czy niedowład), proszę zgłosić się do szpitala.