Bóle zamostkowe i silne pocenie się po leczeniu zakażenia Helicobacter pylori

Witam! Jestem kobietą w wieku 60. Rok temu wykryto u mnie helicobacter. Byłam leczona antybiotykiem i po tym przez dłuższy czas czułam się dobrze. Od niedawna odczuwam silne pieczenie w okolicy poniżej mostka i jednocześnie występuje wtedy gwałtowne pocenie na całym ciele. Powtarza się to ostatnio co 15 minut i sprawia, że jestem na skraju wytrzymałości. Początkowo sądziłam, że to typowe objawy związane z menopauzą, z którymi borykam się już kilka lat, ale wcześniej nie miałam tego bólu poniżej mostka. Pozdrawiam.

Witam!

Uczucie pieczenia w okolicy zamostkowej może mieć wiele przyczyn, spośród najważniejszych należy wymienić chorobę niedokrwienną serca oraz refluks żołądkowo-przełykowy czy chorobę wrzodową. W związku z tym należy wykonać szerszą diagnostykę internistyczną. Na początku konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu oraz przeprowadzenie badania fizykalnego. Należy wykluczyć podłoże kardiologiczne oraz warto rozważyć wykonanie gastroskopii (jeśli przed leczeniem eradykacyjnym H.pylori była wykonywana to warto wykonać kontrolną). Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym.

Jeśli ograniczymy lokalizację pieczenia do okolicy nadbrzusza (taka najlepiej określa opisaną przez Panią lokalizację) to najczęstszymi przyczynami są choroba wrzodowa lub dyspepsja czynnościowa. Z uwagi na przebyte leczenie eradykacyjne bardziej prawdopodobna wydaje się być dyspepsja czynnościowa. Jednakże należy pamiętać, że leczenie eradykacyjne jest skuteczne w 80% przypadków. W związku z tym jak już pisałem proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym, gdyż konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu oraz zbadanie Pani. Następnie należy rozważyć wykonanie gastroskopii. Opisane uderzenia gorąca nie są typowym objawem przy wskazanych prawdopodobnych przyczynach, wobec tego możliwe jest, że ten objaw wynika z menopauzy i nakłada się na problemy dyspeptyczne. Z uwagi na subiektywne lokalizowanie bólu nie należy lekceważyć również przyczyn kardiologicznych. Niestety nic więcej nie mogę napisać bez całości obrazu stanu klinicznego.Mam nadzieję, że rozwiałem Pani wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie