Bóle zęba a wypadnięcie plomby

Witam, Miesiąc temu poszłam na rutynowe badanie do stomatologa. Niby miałam próchnice w górnej dwójce, ale mnie nie bolał ząb. Pani zaplombowała, jeszcze tego samego dnia zaczął mnie boleć . po tygodniu wypadła mi plomba. Pani doktor nie chciała mnie przyjąć, więc po $ dniach od wypadnięcia plomby, poszłam do innego lekarza. Po dwoch tygodniach, ząb mnie zaczął pobolewać. Poszłam do Pani, niby wszystko ok. Ale ból zęba się nasila, najpierw przy oddychaniu, teraz przy nagryzaniu. Co to jest?

Czasem, co bardzo nas dziwi, rozwijająca się próchnica nie boli. Rozwija się powoli w zębie, a nerw długo nie reaguje na toksyny produkowane przez bakterie. Nagle, gdy lekarz stomatolog usunie całą próchnicę i tylko cieniutka ścianka zębiny oddziela miazgę od świata zewnętrznego, namnożenie czynników staje się tak silnym stresem dla nerwu, że zaczyna rozwijać się stan zapalny. Jeżeli w Pani zębie ból się nasila, a także powoli zaczyna boleć przy nagryzaniu jest to raczej znak na nieodwracalne zmiany w miazdze. Istnieje duże ryzyko, że taki ząb obumrze i tylko leczenie kanałowe pozwoli uchronić go przed usunięciem. Rozumiem Pani przypuszczenie, że przyczyną mogło być leczenie, szczególnie jeżeli po 4 dniach wypełnienie wypadło. Musi Pani być jednak świadoma, że bez leczenia, próchnica w zębie też doprowadziłaby do stanu zapalnego zęba. Może trwałoby to dłużej, ale konsekwencje mogłyby być dużo bardziej bolesne. Pozdrawiam Urszula Jarosz