Bóle żołądka, mdłości i problemy z koncentracją

Mam problem,bo nie wiem czy to nerwica albo problem z żołądkiem.Odczuwam bóle żołądka,mdłości a czasami niepokój ,lęk,problemy z koncentracją szczególnie w pracy którą zmieniłem po 28 latach pracy.A co do żołądka to kiedyś miałem zapalenie błony śluzowej i helicobacter pylorii.

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

W psychosomatyce (nauce badającej zależność miedzy doświadczanymi emocjami a objawami w ciele) żołądek jest często kojarzony z siedliskiem emocji. Niektóre z nich: niepokój, lęk, złość, martwienie się mogą zakłócać wydzielanie enzymów trawiennych. Symbolicznie to brak możliwości strawienia sytuacji w której jesteśmy. Wspomina pan, że obok objawów dotyczących żołądka (bóle, mdłości) doświadcza Pan także problemów z koncentracją oraz odczuwa niepokój i lęk szczególnie w czasie pracy.To dodatkowo wskazuje na uaktywnianie się tych objawów w sytuacji stresowej. Wskazane jest żeby oprócz konsultacji lekarskiej udał się Pan do psychoterapeuty by przyjrzeć się doświadczanym emocjom, przyczynom ich nasilenia w pracy i nauczyć się radzenia sobie z negatywnymi emocjami i stresem.