Bóle żołądka w ciąży - to normalne?

Witam! Jestem 27-letnią kobietą w siódmym miesiącu ciąży. Mam pytanie - czy bóle żołądka w czasie ciąży, nawet jeśli miało się przebytą chorobę wrzodową miną po jakimś czasie czy to będzie trwało przez cały okres ciąży? Pytam, gdyż z tymi bólami nie da się normalnie funkcjonować. Żołądek boli od rana do nocy. Czy to ma jakieś powiązanie z tą chorobą wrzodową czy to wcale nie musi tak być, bo boli, ponieważ jestem w ciąży i już? Może są jakieś metody ulżenia w bólu? Przykry jest fakt, że przez to wszystko nie można się cieszyć z tego, że jest się w ciąży. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Dolegliwości przez Panią zgłaszane mogą świadczyć o chorobie refluksowej, zapaleniu żołądka czy nawet o nawrocie choroby wrzodowej. W okresie ciąży zwłaszcza w jej późniejszej fazie dochodzi do ucisku żołądka przez powiększającą się macicę. Ucisk prowadzi do zaburzeń czynności żołądka i odpowiada za występowanie dolegliwości bólowych. Niestety  wykonanie właściwych badań diagnostycznych, które pozwoliłby na indentyfikację problemu jest przeciwskazane w ciąży.

Zmniejszenie dolegliwości może przynieść zastosowanie leków zobojętniających kwaśną treść żołądkową. W celu dobrania skutecznego i bezpiecznego preparatu zalecam Pani konsultację z lekarzem prowadzącym.