Bolesne krosty na skórze głowy

Dzień dobry, Na głowie co jakiś czas pojawiają mi się takie bolące krosty (pryszcze). Łupieżu nie mam przynajmniej takiego widocznego. Trendy też nie jestem więc latem w wełnianej czapce na głowie nie chodzę gdyby to miało jakiś wpływ na pocenie się głowy. Szamponów używam różnych ale najczęściej tych przeciwłupieżowych. Co to mogą być za krosty na głowie? Co mogą oznaczać? Jak to leczyć i jak pielęgnować skórę głowy, aby już się nie pojawiały? Wcześniej nie miałem takiego problemu. Krosty pojawiają się co jakiś czas. Czy powinienem wykonać badania? Czy może to być coś groźnego? Jeżeli tak to co dokładnie? Proszę o odpowiedź i pomoc. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Możliwe iż jest to wynik nadkażenia zaczopowanych porów skórnych. Wskazana jest maść z antybiotykiem.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

aby zorientować się dokładnie w Pana problemie konieczne byłoby uściślenie kilku aspektów. Po pierwsze – czy tego rodzaju zmiany skórne pojawiły się u Pana po raz pierwszy, czy też może borykał się Pan z podobnym problemem kiedykolwiek w przeszłości? Czy obecności krost na skórze towarzyszą jakieś inne dolegliwości, np. świąd skóry głowy, pieczenie? Czy zaobserwował Pan u siebie – poza krostami – jeszcze jakiekolwiek inne zmiany skórne?

Jedną z bardziej prawdopodobnych możliwości jest to, że boryka się Pan z zapaleniem mieszków włosowych. Istnieje jednak również i możliwość, że rozwinęło się u Pana jakieś inne zakażenie w obrębie skóry głowy – np. grzybicze. Z tego właśnie powodu najkorzystniej byłoby, aby odwiedził Pan dermatologa.

Do specjalistów chorób skóry wymagane jest skierowanie, dlatego też na początku najlepiej byłoby, gdyby udał się Pan do lekarza rodzinnego. Specjalista ten będzie mógł ocenić stan skóry Pana głowy i prawdopodobnie wysunąć podejrzenie co do tego, jaka jest przyczyna Pańskich dolegliwości. Trudno tutaj powiedzieć o tym, jakie leczenie można by u Pana zastosować – najpierw konieczne jest ustalenie, jaka jest dokładnie przyczyna Pana problemów. Przykładowo, jeżeli rzeczywiście rozwinęło się u Pana zapalenie mieszków włosowych, to możliwe, iż można by było doprowadzić do ustąpienia krost na skórze głowy poprzez aplikowanie w tym rejonie ciała specjalnych maści z antybiotykami.