Bolesne miesiączki i migreny

Witam. Pisałam wcześniej o moich dolegliwościach po odstawieniu tabletek antykoncpcyjnych, teraz chciałabym się dowiedzieć czy mogę chorować na endometriozę, ponieważ od zawsze moje miesiączki są bardzo bolesne, brzuch boli mnie juz nawet tydzień wcześniej, mam też bardzo silne migreny podczas miesiączek, przy stosunku praktycznie zawsze odczuwam ból, mam także problem z odczuwaniem bólu podczas oddawania stolca, jak można sprawdzić czy to jest właśnie ta choroba, a jeśli tak to czy będę mogła mieć dzieci, mam 23lata? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź ali864

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Bolesne miesiączki, dlegliwości bólowe brzucha, bolesne stosunki, ból przy oddawaniu stolca, bóle głowy mogą sugerować endometriozę.

Rozpoznanie tego schorzenia jest dość trudne. Opiera się ono na objawach, wykonaniu badania ginekologicznego, usg narządu rodnego czasami tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Jednak nie zawsze to pozwala na potwierdzenie diagnozy. Konieczna jest wówczas operacja celem pobrania zmian do badania histopatologicznego.
Leczenie może być farmakologiczne. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Endometrioza może prowadzić do niepłodności.

Pozdrawiam