Bolesne miesiączki u 18-letniej kobiety

Witam. Mam 18 lat i nigdy nie byłam u ginekologa. Chcę się do niego udać ze względu na bardzo bolesne miesiączkowanie. Jestem ciekawa jak wygląda taka pierwsza wizyta, jakie są zadawane pytanie przez lekarza i jakie badanie może on wykonać podczas pierwsze wizyty?

Lek. Tomasz Budlewski

Przede wszystkim jest zbierany wywiad np. kiedy wystąpiła pierwsza w życiu miesiączka, jakiej dotychczas były cykle, gdzie dokładnie boli, czy coś nasila ból, jakiej długości są cykle, czy są regularne, czy nieregularne, o współżycie. To ostatnie pytanie także może miec związek z bezpośrednim badaniem ginekologicznym + np. pobranie cytologii.