Bolesność brzucha a krew w stolcu

Moją 15-letnią córkę od jakiegoś tygodnia boli brzuch. Ze dwa razy miała zaparcia, czasem nudności, a dzisiaj stwierdziła, że w szkole zobaczyła w kale krew, jednak na papierze jej nie było. Jest załamana i ciągle panikuje, że może mieć raka jelita lub żołądka. Czy to możliwe?

Szanowna Pani!

Bardzo istotne jest, ile krwi było w stolcu, czy krew pokrywała stolec czy była z nim zmieszana, czy była żywoczerwona czy czarna.
Bardzo prawdopodobne, że niewielka ilość krwi pojawiła się w stolcu przez zaparcia. Zaparte masy kałowe mocno drażnią śluzówkę jelita i mogą doprowadzić do jej uszkodzenia i mikrokrwawienia.

Inną możliwą przyczyną dolegliwości (ból, zaparcia i nudności)może być sytuacja w szkole, przejściowy konflikt z rówieśnikami. Dzieci bardzo często reagują emocjonalnie na napotkane trudności a wyrazem tego są zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.

W przypadku, gdy dolegliwości nie będą ustępowały, proszę zgłosić się do lekarza POZ.

Pozdrawiam serdecznie.