Bolesność kręgosłupa a wynik TK 41-letniej osoby do analizy

Witam serdecznie mam 41 lat od kilku lat zaczął dokuczać mi ból kręgosłupa z roku na rok jest coraz gorzej. Miałam robione badanie TK kręgosłupa wykonane na płaszczyznach poprzecznych równoległych do blaszek granicznych trzonów kręgów L3-L4,L4-L5 i L5-S1. Wysokość trzonów kręgów i przestrzeni międzykręgowych zachowana. Na poziomie L3-L4 widoczne tylne uwypuklenie tarczy międzykręgowej bez ucisku na nerwy. Na poziomie L4-L5 widoczna tylna centralno lewoboczna wypuklina uciskajaca worek oponowy i ujście nerwów rdzeniowych na poziomie L5. Na poziomie L5-S1 widoczna tylna centralna wypuklina uciskająca ujście nerwów rdzeniowych z poziomu S1, nieco silniej po prawej stronie. Proszę o interpretację i radę co dalej ze mną czy czeka mnie koniecznie operacja? , czy takie wady można korygować? Z góry dziękuję.

Joanna Pilarczyk Fizjoterapia

Jeśli objawy pozwalają Pani jeszcze funkcjonować (ból nie jest tak silny, że nie jest Pani w stanie wyjść z łóżka) zaczęłabym od fizjoterapeuty, który wskaże odpowiednie ćwiczenia i postępowanie fizjoterapeutyczne oraz codzienne dbanie o kręgosłup, które być może uchroni przed zabiegiem chirurgicznym.