Bolesność nadbrzusza, biegunki a senność

Diagnozuje bole nadbrzusza z biegunkami.wzdecia.bulgotanie.kolon.gastr.tk.usg ok.tak jest od ok 3lat.rok temu doszly bole plecow.stawow.kosci.miesni.zaczerwienionatwarz.szyja i okolice.wywoluje nawet lekki wysilek.gorace picie.obecnie stan taki jest ciagly.ACTH.NSE.CEA.CA125.CA19.9 CHROMG.A. AMYLAZY I INNE W NORMIE.RTG kegkrzyzow-ledzw.stan po schermanie.comi jest.czy gruczolak czy gorzej rak.b.sie boje.slaba.senna.jakbyzawroty glowy.rodziny niewie.endokryn czy reumatol.rak trzustki u mamy

Lek. Katarzyna Szymczak

Bez badania nei da się postawić diagnozy, ale radziłabym się skonsultować jeszcze z reumatologiem w sprawie Pani dolegliwosci.
Pozdrawiam

Czy były przeprowadzone badania w kierunku celiakii? U dorosłych objawy są niespecyficzne, nie tak diagnostyczne jak u dzieci. Podstawą diagnostyki u dorosłych jest biopsja dwunastnicy w trakcie gastroskopii. Pomocne są badania serologiczne: IgA-EMA, IgA-TG2 lub IgA-DGP (dodatnie wyniki - celiakia prawdopodobna); rozpoznanie potwierdza dobra reakcja na dietę bezglutenową. Wprawdzie choruje 1% populacji, ale może warto sprawdzić?