Bolesność odcinka lędźwiowego kręgosłupa a rwa kulszowa

Kilka razy w roku doznaje bolu w odcinku ledzwiowym kregoslupa. Uniemozliwia mi to normalne funkcjonowanie. Bol jest lekko promieniujacy na lewa strone, tak jakby lekko po kosci udowej. Ostatnio trwa to coraz dluzej, aktualnie trwal ponad tydzien, z kazdym dniem lepiej, po czym 9 dnia podczas siedzenia za biurkiem bol odnoeil sie i nasilil. Mam 34 lata 186 cm wzrostu 104 kg wagi. Czy to rwa kulszowa? Jak to leczyc?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon