Bolesność po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego u 69-latka
Proszę o radę, jakie badania mogę zrobić, aby znależć przyczynę bólu po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego (po złamaniu kości szyjki udowej). Zabieg wykonano 09.02.2015, endoproteza całkowita, bezcementowa, rana zagojona, RTG 2x, prawidłowy zrost. Korzystam z rehabilitacji, ruchomość stawu ok. Ból nie ustępuje, nie mogę spać, na operowanym boku nie mogę się położyć. Trzej lekarze (ortop.) stwierdzili, że jest wszystko w porządku, minęło ponad 10 mies. Zastanawiam co powoduje ból.

MĘŻCZYZNA, 69 LAT ponad rok temu
Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?
Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.
Witam,
diagnozowanie dolegliwości bólowych po wszczepieniu protezy całkowitej stawu biodrowego przede wszystkim musi się zacząć od badania klinicznego przez lekarza ortopedę. Na podstawie tego badania można rozszerzać diagnostykę szukając przyczyn dolegliwości bólowych, z których najczęstsze są:
1. zakażenie elementów endoprotezy w operowanym stawie
2. obluzowanie elementów endoprotezy
3. nieprawidłowe osadzenie któregoś z elementów, powodujące konflikt
Jednak podstawowym badaniem jest wywiad i badanie kliniczne, którego wynik jest bardzo uzależniony od doświadczenia lekarza. To niekoniecznie musi być problem ze stawem biodrowym. Z mojego doświadczenia wynika, że często dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa są mylnie diagnozowane jako bóle biodra.
pozdrawiam,
Rafał Mikusek - ortopeda traumatolog