Bolesność pod żebrami a problemy z oddawaniem kału

dzień dobry, 3 tygodnie temu po zjedzeniu ogórka konserwowego odczułam silny ból po lewej stronie pod żebrami, później przez około 3 dni cokolwiek bym nie zjadła, "lądowałam" w WC. Od tamtego czasu mam "totalne" zatwardzenie", tzn. załatwiam się raz na 3-4 (przedtem codziennie rano) dni z wielkimi trudnościami. Mam wrażenie, że gdybym nie wspomagała się Lactulosą lub czopkami w ogóle nie mogłabym czegokolwiek wydalić. A nawet one niekoniecznie mi pomagają. Bardzo proszę o odpowiedź.

Szanowna Pani!

Problem zaburzonego rytmu wypróżnień może wynikać z kilku przyczyn: niewłaściwej diety lub błędu żywieniowego, wolnej pracy jelit lub choroby, która utrudnia pasaż pokarmu.

Przewlekłe stosowanie farmakologicznych środków przeczyszczających nie jest wskazane, ponieważ może zaburzyć naturalną pracę jelita.
Proszę w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na właściwą dietę. Należy codziennie wypijać odpowiednią ilość wody (2-3 litry) oraz wzbogacić posiłki w warzywa (błonnik). Więcej porad dietetycznych znajdzie Pani na stronie: www.dietapacjenta.pl

Jeśli problem trwa już długo, zalecam wizytę u lekarza. Specjalista zbierze wywiad oraz zbada Panią i na tej podstawie ustali rozpoznanie lub zleci badania dodatkowe.

Pozdrawiam