Bolesny brzuszek u 3,5-latki

Moja córka ma 3.5 roku. Niestety jest niejadkiem i ma bardzo statyczną dietę. Parówki, jajecznicza, produkty mączne. Często skarży się na bolący brzuszek. Myślę że to z powodu zaparć. Oddaje stolec 1 raz na 3 lub 4 dni z wielkim trudem. Owoców i warzyw nie je pod żadną postacią. Chcę zapytać co takiemu dziecku można podawać aby nie miała takich problemów z oddaniem stolca? Czy jest coś naturalnego co można jej przemycić do napoju lub jedzenia co spowoduje ze będzie oddawać stolec regularnie?

Dzień dobry!

Z Pani opisu wynika, że w diecie córeczki może być za mało błonnika, stąd występujące zaparcia. Można oczywiście dodawać go w formie preparowanej, jednak nie jest to sposób polecany, szczególnie u dzieci. Zdecydowanie lepiej postarać się o zmodyfikowanie diety dziecka.

Dobrym źródłem błonnika są warzywa. Warto próbować na różne sposoby wdrożyć je do diety malucha, bo bez tego nie może być mowy o zdrowej diecie. Być może zadziałałyby np. kolorowe koktajle z dodatkiem szpinaku czy pietruszki? Ważna jest tu kreatywność rodzica, aby podać je w taki sposób, by były zachęcające. Lub w ostateczności można przemycić warzywa, uciekając się do małych kłamstewek lub przemilczenia pewnych faktów. Dorosłe i zdrowe (!) dziecko za to podziękuje.

Innym dobrym źródłem błonnika są produkty pełnoziarniste: pieczywo, mąki, kasze. Proszę wyeliminować z diety córeczki produkty z białej mąki na rzecz pełnoziarnistej. Ale uwaga: ciemny nie zawsze znaczy pełnoziarnisty. Czasem jest barwiony. Proszę czytać etykiety, dopytywać pań w piekarniach o skład pieczywa.

Dobrym źródłem błonnika są także owoce suszone - może w takiej postaci córka je zaakceptuje.

Jeśli chodzi o wprowadzanie do diety dziecka produktów obfitujących w błonnik, powinno to odbywać się stopniowo, żeby nie spowodować odwrotnej reakcji - biegunek.

Dodatkowo na pewno warto wyeliminować z diety córeczki parówki i zastąpić je chudym mięsem pieczonym w domu.