Boli mnie kręgosłup - co robić, żeby dolegliwości ustąpiły?

Witam, po wykonaniu tomografii komputerowej kręgosłupa lędźwiowego dostałem opis: Spłycenie lordozy lędźwiowej. Miernego stopnia uogólnione uwypuklenie tarcz m/kręgowych L2-3,3-4,4-5 i L5-S1 znoszące przednią rezerwę płynową kanału kręgowego i nieznacznie uciskające worek oponowy. Duże przepukliny dotrzonowe w płytkach granicznych trzonów. Proszę o przetłumaczenie opisu w ludzkim języku. Co mi dolega i jak to leczyć, bo boli strasznie. Jestem mężczyzną w wieku 39 lat, odczuwam silny ból w okolicach odcinka lędźwiowego podczas schylania i podnoszenia się (zapomnieć mogę o jakimkolwiek podnoszeniu ciężarów), podczas chodzenia po nierównym terenie, dłuższe siedzenie powoduje piekący ból w korzonkach. Pozdrawiam i proszę o pomoc

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony opis badania tomografii komputerowej wskazuje na występowanie u Pana dość zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zmiany te skutkują występowaniem u Pana silnych dolegliwości bólowych.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa postępowanie obejmuje: leczenie przeciwbólowe (doraźne, ograniczone do minimum, bo nie poprawia sytuacji miejscowej, a jedynie uśmierza ból, niosąc przy tym poważne działania niepożądane, jak np. uszkodzenie błony śluzowej żołądka). Pozostałe metody leczenia to rehabilitacja i fizykoterapia oraz leczenie operacyjne.   Ponadto, powinien Pan  nie wykonywać większych wysiłków fizycznych, nie schylać się tylko kucać oraz nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia.

O ewentualnej operacji decyduje neurochirurg, biorąc pod uwagę objawy występujące u pacjenta oraz wynik badania rezonansu magnetycznego. Zwykle leczenie operacyjne stosuje się u pacjentów, u których występują istotne odchylenia w badaniu neurologicznym (np. osłabienia siły mięśniowej czy zaburzenia zwieraczowe) oraz duże nieprawidłowości w badaniu rezonansu.

Wydaje się, że w Pana przypadku leczeniem pierwszego rzutu pozostaje rehabilitacja. Dla dokładniejszego zobrazowania zaawansowania zmian zwyrodnieniowych warto rozważyć wykonanie badania rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa, co wskazane byłoby zwłaszcza w przypadku planowania konsultacji z neurochirurgiem.