Boli mnie pierś - czy powinnam się zbadać?

Witam,

Mam 17 lat. Nie wiem co robić. Od pewnego czasu (ok. miesiąca) odczuwam ból w prawej piersi. Czasem jego częstotliwość jest mniejsza a czasem większa. Odczuwam lekką bolesność nawet podczas pisania oraz podnoszenia ręki w górę. Podczas dotykania tego miejsca bolesność jest największa. Nie wiem czy to możliwe aby to był rak? Czy powinnam pójść do lekarza i się przebadać? Czy to możliwe w moim wieku?

Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

U dojrzewającej dziewczyny bóle piersi są związane z rozwojem płciowym. Najczęstszą przyczyną bólów piersi są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Piersi rozwijają się w okresie dojrzewania pod wpływem hormonów produkowanych w efekcie współdziałania podwzgórza, przedniego płata przysadki mózgowej i jajników, a także tarczycy i trzustki. To skomplikowany mechanizm, łatwo ulegający zakłóceniom pod wpływem stresu i wielu innych negatywnych czynników. W wieku nastoletnim ryzyko raka piersi jest znikome. Dla własnego spokoju może Pani udać się na badanie do specjalisty ginekologa.