Borderline a samookaleczanie

Czy nie uważa pan/i, że zaburzenia typu borderline są trochę hiperbolizowane? Zgadzają się u mnie wszystkie objawy, uczęszczając na krótką kilkumiesięczną psychoterapię psycholog tego nie stwierdziła (powodem było samookaleczanie). Czytając komentarze ludzi, którzy mają borderline mam wrażenie, że czytam opinie 13latek. Trochę się przestraszyłam, gdy objawy (wszystkie) się nałożyły, ale nie wiem czy to ja nie dostrzegam problemu w sobie czy te dziewczyny przesadzają. Pozdrawiam :)

Zaburzenie osobowości borderline u każdego pacjenta objawia się inaczej. To nie jest tylko "zestaw objawów". Ludzie różnią się od siebie temperamentem, doświadczeniem, możliwościami intelektualnymi i wglądem. Dodatkowo zaburzenie osobowości borderline często współistnieje z innymi zaburzeniami (nerwicowymi, depresyjnymi, odżywiania, uzależnieniem). Dlatego u każdego pacjenta obraz choroby jest inny. Nie ma więc sensu porównywać się z innymi pacjentami. Z pewnością trudno jest postawić diagnozę po jednej wizycie; aby stwierdzić zaburzenie osobowości borderline potrzebny jest dłuższy kontakt ze specjalistą. Zaburzeń osobowości nie da się wyleczyć w terapii krótkoterminowej; konieczna jest psychoterapia długoterminowa. Ponieważ zaburzenia osobowości wiążą się z ograniczonym wglądem w pewne mechanizmy naszego funkcjonowania, pacjent dopiero w czasie terapii uczy się je rozpoznawać u siebie.