Borelioza - czy jestem na nią chora?

Mam 39 lat. Od roku bardzo źle się czuję, mam bóle i pieczenie mięśni rąk i nóg, właściwie ud, uczucie strasznego zmęczenia, potliwość, straszne bóle głowy. Są dni, że nie mam siły chodzić, jakbym była po ciężkiej chorobie, a są dni, że mi to mija i jest spokój, chociaż muszę przyznać, że tych dni jest coraz mniej. Robiłam badania na boreliozę, co prawda nie pamietam, aby ugryzł mnie kleszcz, ale tak mi poradzono. Oto moje wyniki metodą Elisa IgG 36,77 - jest napisane, że po 11,0 wynik dodatni i IgM 6,18 - powyżej11,0 wynik dodatni. Lekarz chorób zakaźnych stwierdził, że to nie borelioza, a lekarz pierwszego kontaktu, że tak. Co robić w tej sytuacji? Który lekarz ma rację?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

W tej sytuacji proponowałabym zaufać specjaliście, który stwierdził, że to nie borelioza - ma on dużo większe doświadczenie z tą chorobą. Znając dokładnie Pani dolegliwości i przebieg choroby mógł on najlepiej ocenić ten przypadek.

Objawy, które Pani opisuje są bardzo niespecyficzne. W związku z bólami głowy proponowałabym zgłosić się na konsultację do neurologa. Pieczenia mięśni i skóry kończyn mogą też mieć podłoże neurologiczne.

Na podstawie podanych informacji nie da się stwierdzić przyczyny dolegliwości. Raczej nie jest to borelioza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.