Borelioza. Czy konieczne jest badanie?

Z powodu bóli i "strzelania" w stawach lekarz reumatolog zaczął podejrzewać boreliozę. Problem w tym, że mówił, że da mi skierowanie na badanie krwi, ale na skierowaniu jest napisane "Proszę o poradę, objęcie leczeniem specjalistycznym (...) Rozpoznanie: Obs. borelioza". Na wizytę w poradni czeka się około 4 miesięcy, więc czy jest to konieczne?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Borelioza późna, jest chorobą przewlekłą. Daje niespecyficzne objawy np. bóle stawów i kończyn. W przypadkach, gdy nie udaje się znaleźć przyczyny lub istnieją inne trudności diagnostyczne zleca się badania w kierunku boreliozy. Warto je wykonać, gdyż nieleczona borelioza jest groźna, objawy się nasilają. Leczenie jest zazwyczaj skuteczne i polega na stosowaniu antybiotyków przez długi czas.

Widzę dwa rozwiązania dla Pana przypadku - z jednej strony może Pan czekać na wizytę w poradni chorób zakaźnych, a z drugiej może na własną rękę (odpłatnie) wykonać badania - badania te to przeciwciała przeciwko Borellia sp. w klasie IgM i IgG.  Tak czy inaczej, później powinien Pan się zgłosić z tymi wynikami do specjalisty chorób zakaźnych w celu interpretacji i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.