Borelioza - czy powinienem zacząć leczenie?

Serdecznie witam Panią,

większość stawia pytania i oczekuje odpowiedzi, to oczywiste. Próbowałem pytać na różnych stronach internetowych, ale na razie nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi. Otóż jestem po badaniu krwi - oczywiście borelioza II (KLESZCZ), (kleszcze chyba mnie lubią), bo często miałem je na sobie, choć nie jestem leśnikiem - po prostu kocham las. Od "specjalisty" dowiedziałem się, że antybiotyki jak na razie nie są potrzebne. To chyba dobrze? Ale mam wątpliwości, bo czuję się nie za dobrze, a może to są moje nieuzasadnione obawy i jakiś strach? Moje wyniki badania: Borelioza IgG 5,00 AU/ml, wynik negatywny <10, wynik wątpliwy [10,00-15,00], wynik pozytywny >15,00; Borelioza IgM 27,57 AU/ml, wynik negatywny <18,00, wynik wątpliwy [18,00-22,00], wynik pozytywny >22,00.

Jeśli jest to możliwe, proszę o odpowiedź - pomoc?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Wyniki przeciwciał mogą świadczyć o wczesnej postaci boreliozy. Jeśli ma Pan objawy choroby (tj. najczęściej rumień wedrujący), to należy rozpocząć leczenie. Jeśli objawów nie ma (a nic Pan o nich nie napisał), leczenie nie jest konieczne.