Dalsze badania po stwierdzeniu boreliozy

Niecały miesiąc temu dowiedziałam się, że mam boreliozę. Zrobiłam badania krwi: testANA Screen(autop/c przeciw antyg.jądrowym)<0,5 indekx [ <1,5 wynik ujemny >=1,5 wynik dodatni ] bolerioza IgG 21,2 Au/ml [ 0-10 ujemny 10-15-wątpliwy >15-pozytywny } bolerioza IgM 31,5Au/ml { <18-ujemny 18-22-wątpliwy >22-dodatni }, które zleciła mi pani dermatolog. Miały być to badania, aby sprawdzić czy nie mam właśnie boreliozy. Pani dermatolog zdiagnozowała u mnie „twardzicę ograniczoną” na górnej części głowy. Wiedziałam od dawna, że mam na głowie (od około 12 roku życia- a mam 24) powiększający się, od czasu do czasu, płat bez włosów, ale wcześniej było to zdiagnozowane jako „łysienie plackowate”. Dermatolog skierował mnie na badania krwi, neurologa i okulisty.

Piszę, aby poradzić się, czy po stwierdzeniu boreliozy mam dalej zrobić badania u neurologa i okulisty. Mieszkam za granicą i chciałabym zrobić badania w Polsce. Mam na to tydzień i nie wiem do kogo mogę jeszcze iść na badania, a przede wszystkim jakie badania będą potrzebne do wizyty u specjalisty od chorób zakaźnych. Do tego jest jeszcze fakt, iż mam dziecko, 18-miesięczną córkę i chcę się dowiedzieć, czy koniecznością jest przebadanie jej, gdyż nie wiem jak długo mam boreliozę. Z tego co wyczytałam jest taka możliwość, że ona też może być chora, jeśli borelioza była przed ciążą. Jeśli chodzi o jakiekolwiek objawy boreliozy to niestety nie kojarzę, aby kiedykolwiek jakieś były. Jedynie raz (8-10 lat temu) miałam kleszcza, ale nawet nie zdążył się porządnie wbić, bo go mama (pielęgniarka) usunęła. W Polsce będę od 27 listopada do 6 grudnia i chciałabym umówić się do tych lekarzy, bądź na badania, które są potrzebne. Wiem, że nie da się zrobić wszystkiego od razu, ale chociaż część badań, jeśli będzie to możliwe mogę zrobić tu na miejscu w Irlandii. Proszę o poradę i z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Myślę, że warto odwiedzić zarówno neurologa (by określił, czy są cechy neuroboreliozy), okulistę też warto, skoro tak zadecydował Pani lekarz.

Przed wizytą u lekarza chorób zakaźnych nie ma określonego schematu badań, jakie mogą być potrzebne. W razie wskazań sam zaleci. Jeżeli jest tylko borelioza, to zazwyczaj wystarczą same przedstawione przez Panią badania. W przypadkach wątpliwych potwierdza się testy metodą Western blot, w przypadku podejrzenia neuroboreliozy potrzebne jest oznaczenie przeciwciał z płynu mózgowo-rdzeniowego.

Twardzina jest poważnym rozpoznaniem i zobowiązuje do wykonania rozszerzonych badań - w zależności od objawów, np. gastroskopia, kapilaroskopia wałów paznokciowych.

Opisano kilka przypadków boreliozy wrodzonej (choć jest to rzadkość i wciąż jest mało danych na ten temat), dlatego warto przedyskutować z lekarzem chorób zakaźnym, czy widzi wskazania do wykonania badania u Pani dziecka, choć myślę, że jest to uzasadnione.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!