Borelioza – jakie wykonać badania?

Mam 30 lat. Od 2002 leczę się na tarczycę - obecnie na niedoczynność. Wracając do boreliozy, to niepokoją mnie objawy, które od dłuższego czasu dają mi się we znaki, tj. bóle stawów, cierpnięcie kończyn zwłaszcza jak wstaję rano, skurcze łydek i uczucie obolałych nóg - takie nienaturalne, jakby nie chciały chodzić, kiedy wchodzę po schodach dodatkowy ból w stawach kolanowych, a chwilowe klęczenie daje objawy strasznego bólu i właściwie nie mogę klęczeć.

W roku 2008 miałam na nodze rumień wędrujący. Jak udałam się do dermatologa, okazało się, że to po ukąszeniu kleszcza - przepisał mi antybiotyk, żadnych badań dodatkowych nie zlecił, więc postanowiłam zrobić prywatnie test IgG/IgM - wynik 0,91 z opisem normy: wynik ujemny TV<0.75, wynik wątpliwy: 0.751.0 - lekarz kiedy na to spojrzał dodał jeszcze kolejne opakowanie i stwierdził, że jest dobrze.

Prawie dwa miesiące brałam leki i jak rumień całkowicie zniknął, lekarz powiedział, że już po wszystkim i jestem zdrowa. Wtedy ucieszyłam się z jego słów, a dziś coraz bardziej boję się, że tego nie konsultowałam i nie wiem, co dalej, jakie kroki podjąć? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pani objawy mogą wskazywać na postać późną boreliozy. Lekarz dermatolog leczył Panią odpowiednio długo (a nawet dłużej niż sugerują podstawowe zalecenia), chociaż nie napisała Pani, jaka była dawka antybiotyku.

Powinna Pani udać się do lekarza chorób zakaźnych, który zleci badania i ewentualnie (w razie potwierdzenia rozpoznania boreliozy) będzie prowadził Pani leczenie.

W razie wykluczenia boreliozy proponuję konsultację z reumatologiem (objawy mogą wynikać z obecności choroby układowej tkanki łącznej).