Brak akceptacji chłopaka przez mamę

Proszę o pomoc. Od roku spotykam się z chłopakiem. Na początku, były kłótnie. Jednak poznaliśmy się lepiej i jesteśmy razem szczęsliwi. Niestety, moja mama nie akceptuje partnera i w każdy możliwy sposób daje mi to do zrozumienia (nieprzyjemne komentarze). Sprawia mi to ogromną przykrość. Stałam się płaczliwa, rozdrażniona. Partner zna podejscie mojej mamy i również czuje się z tym źle. Poinformowałam rodziców o planach zamieszkania z chłopakiem i to pogorszyło sytuację. Proszę o pomoc/poradę?

Witam serdecznie,
Okres odchodzenia z domu dorosłych dzieci jest jednym z najbardziej znanych kryzysów w życiu rodziny.Można przeczytać o nim ,jako syndromie "pustego gniazda",by zrozumieć jego istotę.Tak więc,jeżeli jest dla Pani ważne podtrzymanie dobrych relacji z mamą, pozostaje szczera rozmowa na temat niepokojów i ewentualne próby ich rozwiązania ze strony Pani i chłopaka.Można także zaproponować wspólne wizyty w gabinecie psychologa,czy terapeuty rodzinnego,który pozwoli Wam lepiej dostrzec żródła niepokojów i wypracować sposoby ułożenia życia na nowych zasadach,bez kosztów,jakie obecnie ponosi każda z osób.
Serdecznie zachęcam.

Często niechęć wynika z lęku o dziecko czy braku komunikacji. Szczera rozmowa, w której zamiast na pretensjach i zarzutach skupiliby się Państwo na mówieniu o potrzebach, uczuciach i oczekiwaniach, dawali sobie przestrzeń na wypowiedzi, wysłuchali się nawzajem dałaby szansę na wyjaśnienie wątpliwości. A zmniejszenie poziomu lęku ma szansę na budowę zaufania i relacji.
Może dobrym pomysłem byłoby także skorzystanie z pomocy mediatora (np psychologa), który pokierowałby rozmową i dopilnował, by odbyła się w atmosferze wzajemnej uwagi i troski (zamiast napięcia i oskarżeń).