Brak akceptacji i pochwał od ojca

Witam mam takie pytanie znajomego ojciec nie docenia swojego dorosłego syna,nie chwali go za nic tylko cały czas coś mu nie pasuje,znajomemu jest przykro i nie rozumie czemu tak jest chciał by jego ojciec go częsciej doceniał,zgadzał się z nim,jak zmienić to postępowanie i czy wogóle da się coś zmienić?Proszę o odpowiedz.

Witam,
Wszystko to,o czym tutaj piszesz może przekazać ojcu sam znajomy gdyż w procesie komunikowania się z ludżmi konieczny jest udział obu stron.Bez tej wzajemności i wymiany ojciec może nie byś świadomy,że sprawia synowi przykrość.Może wręcz pozostawać w przekonaniu,że jego "dobre rady"świadczą o zainteresowaniu synem,a milczenie tego drugiego odczytywać jako aprobatę.
Sama niejednokrotnie na pewno spotkałaś się z podobnym nierozumieniem Twoich intencji,prawda?
Tak więc,proponuję,by zgodnie z zasada asertywności wyrazić wobec ojca osobisty sposób rozumienia i odczuwania jego uwag/np."gdy mówisz do mnie "X"mam wrażenie,że niczego nie potrafię,że jestem do niczego i odbiera mi to wiarę w siebie"/.
Pozdrawiam i zachęcam do próby nowego dialogu albo skorzystania z pomocy psychologów,trenerów komunikacji itp.

Dzień dobry.

Wydaje się, że nie ma możliwości poradzić, co zrobić, by ojciec Pani znajomego zaczął go doceniać, możliwa jest natomiast zmiana nastawienia Pani znajomego do relacji z ojcem. Taką możliwość dałaby terapia, której mógłby się Pani znajomy poddać.

Pozdrawiam.

Witam,
myślę, że takie zachowanie ojca występuje nie od dziś. Prawdopodobnie nie miał on również zwyczaju chwalenia swojego syna kiedy był dzieckiem.
Nie ma sposobu by zmienić postępowanie jego postępowanie, jest natomiast sposób by zmienić swoje myślenie na temat tej sytuacji i nauczyć się samego siebie chwalić i nagradzać za różne osiągnięcia, nie szukając poklasku od nikogo z boku.
Taka umiejętność będzie nie tylko pomocna w relacji z ojcem ale może być również pomocna w innych obszarach np. zawodowych.
Polecam zatem konsultację do psychologiczną celem opanowania umiejętności radzenia sobie.

pozdrawiam serdecznie
Aneta Kaluba
www.zmianamyslenia.pl