Brak akceptacji przez matkę partnera

Spotykam się z moim partnerem od ponad 3 lat. Mamy po 29 l. Mama mojego partnera jest chora na schizofrenię. Mieszkaliśmy u nich od pół roku. Dowiedziała się, że byłam mężatką (mam rozwód z wyłącznej winy męża oraz jestem w trakcie stwierdzenia nieważności małżeństwa i dyspensy od małzeństwa ważnie zawartego a niedopełnionego mój były mąż był gejem i nie spaliśmy ze sobą nigdy ani przed ani po ślubie), powiedziała mojemu partnerowi, że nie chce mnie widzieć. Co mamy zrobić?

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Wydaje mi się, że to głównie pytanie do Pani partnera, bo to jego matka. Jeżeli chce on dalej być z Panią, dajcie tej sprawie trochę czasu. Możliwe, że kiedy matka partnera kilka razy to przemyśli, emocje opadną. Niestety schizofrenia nieraz wpływa na myślenie i może być to dla niej trudniejsze niż dla zdrowej osoby. Zastanówcie się czy jesteście gotowi być ze sobą, mimo jej sprzeciwu.

Jeśli są Państwo zdecydowani na związek, warto z mama szczerze porozmawiać, opowiedzieć o swoich uczuciach, potrzebach, motywacji. Stanowczo jednak postawić granice i zaznaczyć, że jest to Państwa życie i decyzja. Często zrozumienie czyichś uczuć i motywacji, z jednoczesną świadomością, że nie ma się wpływu na decyzje, pomaga w akceptacji.