Brak akcji serca zarodka - czy jest szansa, że serduszko zacznie bić?

Witam! Byłam dzisiaj u mojego ginekologa i stwierdził, że ciąża nie rozwija się prawidłowo. 3.03 miałam robione USG - wyszło na nim, że pęcherzyk ma 7,2 mm, ale nie było widać jeszcze zarodka. Lekarz powiedział, że coś zaczyna się dopiero wykluwać. Na dzisiejszym badaniu (24.03) CRL wynosiło 6,9 mm, ale nie było widać akcji serca. Lekarz oszacował, że jest to 6 tydzień ciąży i od razu kazał iść na drugi dzień na łyżeczkowanie. Wynegocjowałam z nim, że przyjdę do niego na zabieg 29.03. Czy na pewno nie ma żadnej nadziei, że wszystko będzie dobrze?

Lek. Marta Hat

Witam!

W tym wieku ciążowym długość zarodka (CRL) powinna wynosić ok 4-6 mm. W 6 tygodniu ciąży czynność serca jest już również zwykle możliwa do uwidocznienia, ponieważ zarodek ma już wtedy więcej niż 5 mm długości (CRL). Badanie USG może w tym momencie na 100% potwierdzić obecność pęcherzyka, a na 86% określić bicie serca.

Myślę, że powinna Pani wykonać kontrolne badanie USG oraz jak zmienia się poziom gonadotropiny kosmówkowej. Jeśli przyrosty beta HCG nie będą adekwatne, a akcja serca nie zostanie uwidoczniona to będzie trzeba uznać, iż rozwój zarodka został zahamowany na bardzo wczesnym etapie, najprawdopodobniej w wyniku losowych defektów genetycznych.
W takim przypadku może być konieczne wyłyżeczkowanie jamy macicy.

Może to nie będzie dla Pani pociechą, ale bardzo wiele ciąż kończy się poronieniem na wczesnym etapie. W większości przypadków kobieta bez większych problemów zachodzi w kolejną ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!