Brak akcji serca zarodka, spłaszczony pęcherzyk ciążowy i ryzyko poronienia

Witam serdecznie! Od jakiegoś czasu mam stwierdzoną ciążę. Pierwszy dzień ostatniego okresu to 20 września (z tym, że właściwy okres mógł się zacząć nawet 3 dni później, gdyż od jakiegoś czasu okresy rozpoczynają mi się plamieniem i nie jestem w stanie stwierdzić, który dzień po plamieniu to właśnie pierwszy dzień okresu). Cykle mam długości 28-30 dni, z tym że 26 września rozchorowałam się (przeziębienie z antybiotykiem). Czy możliwe, że owulacja mi się opóźniła? I o ile max. może się opóźnić owulacja? Pytam, bo wg pierwszych wyliczeń ciąża ma teraz 8 tyg. od dnia pierwszej miesiączki (czyli ok. 6 tyg właściwej ciąży), a ponieważ na usg nie widać akcji serca, pęcherzyk ciążowy jest spłaszczony, a pęcherzyk żółtkowy za duży, jak na zarodek o wielkości 5 mm - lekarz sygnalizuje, że może się ciąża rozwijać nieprawidłowo. Dzisiejsze BHcg ma wartość 14333 mlU/ml, co też wskazuje, że albo ciąża jest młodsza o ponad tydz. (zakres dla 4-5 tyg), albo coś jest nie tak. Oczywiście, za dwa dni zrobię kolejne badanie, ale do tego czasu chciałam poznać zdanie eksperta, gdyż bardzo się martwię. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale 23-25 września wyjechałam w góry.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niestety przedstawiła Pani nieco za mało danych, abym mogła napisać coś pewnego. Wielkość CRL zarodka 5 mm wskazuje na szósty tydzień ciąży, a nie na ósmy. Przedziały bHCG są dość umowne i nie należy się nimi sugerować oceniając wiek ciąży. Ważniejsza jest prawidłowa dynamika wzrostu bHCG, dlatego jeszcze przed kolejną wizytą może Pani powtórzyć badanie poziomu bHCG z krwi, najlepiej w kilka dni po poprzednim badaniu. Będzie to dla lekarza nieocenioną pomocą w czasie kolejnej wizyty. Nie wiem na jakiej podstawie lekarz ocenił wiek ciąży na ósmy tydzień. Brak akcji serca w szóstym, a tym bardziej ósmym tygodniu jest bardzo niepokojącym objawem. Zbyt duży pęcherzyk żółtkowy również może wskazywać na nieprawidłowy rozwój płodu. Powinna się Pani raczej przygotować na utratę tej ciąży. Wszystko się wyjaśni przy okazji kolejnego badania za dwa tygodnie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Uważa się, że najczęściej są to wady rozwojowe, powstające w sposób losowy. Nie wiem jaki antybiotyk przyjmowała Pani, ale to również mogło nie być bez wpływu. Decydując się na silne leki zawsze należy upewnić się, że nie jest się w ciąży. A swoją drogą odradzałabym stosowania antybiotyków w zwykłym przeziębieniu na przyszłość, dla Pani własnego zdrowia. Pozdrawiam serdecznie!