Brak apetytu a przytycie

Witam mam 22 lata,1.62 wzrostu i waze 50 kg bardzo chcialabym przytyc ale nie potrafie ustalic sobie konkretnej diety i nie mam wogole apetytu chcialabym chociaz przykladowy jadlospis
22 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Dobrze byłoby zbadać przyczynę braku apetytu, warto zrobić badania kontrolne i skonsultować się z lekarzem.
W kwestii diety przede wszystkim warto zwiększyć liczbę posiłków dziennie - w ten sposób łatwiej będzie dostarczyć większą ilość energii. Powinny to być ulubione dania i produkty, których spożycie sprawia przyjemność.
Dobrze również zadbać o kaloryczne, ale zdrowe przekąski - orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika.
Spośród produktów zbożowych dobrze byłoby wybierać pieczywo mieszane i jasne, biały ryż i makaron pszenny. Do deserów i śniadań na bazie jogurtu, wskazany jest dodatek płatków owsianych i kukurydzianych.
Jako dodatek do zup i kremów wskazana jest śmietanka i śmietana.
Spośród źródeł białka, zaleca się spożycie chudego mięsa, tłustych ryb morskich( obfitują w cenne dla zdrowia kwasy omega 3), produktów mlecznych, w tym jogurtów, kefirów, sera twarogowego, sera żółtego i mozarella.
Cennym dodatkiem do przyrządzonych posiłków są oleje roślinne - oliwa z oliwek, rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, lniany- w ilości ok 2- 3łyżek dziennie, na surowo.