Brak apetytu i stres

Witam, piszę z zapytaniem o bliską mi osobę. jest to Kobieta, ma 18 lat, 160 cm wzrostu i waży 53 kg ( do niedawna 55 ). od 8 lat Jej mama walczyła z rakiem i ok. 2 tygodni temu zmarła więc towarzyszy Jej dużo stresu... i chodzi o to że cierpi na brak apetytu... martwię się bo ubywa Jej w oczach... rzadko ma ochotę coś zjeść i je w małych ilościach. czy jest jakiś sposób na zwiększenie apetytu? badania krwi wychodziły w normie. proszę o szybką odpowiedź. z góry dziękuję. Pozdrawiam Bartosz

Dzień dobry!

Dwa tygodnie od śmierci najbliższej osoby to bardzo krótki czas. Trudny początek procesu żałoby, etap skrajnych emocji i ogromnego bólu. Wiele osób ma w tym czasie duże problemy ze snem, jedzeniem, codziennym funkcjonowaniem. Jeśli żałoba nasila się, wikła - jest możliwe i warto skonsultować się z psychologiem oraz lekarzem psychiatrą, aby "zminimalizować straty" i uniknąć przerodzenia się żałoby (stanu naturalnego) w stan choroby (np. depresji).
Jednocześnie jednak warto mieć akceptację dla żałoby, z wyrozumiałością i współczuciem towarzyszyć w bólu, nie tłumić go i nie unikać. Przejście tego cierpienia jest, "niestety", konieczne.

Warto, aby wspierał Pan bliską osobę (jeśli czuje się Pan na siłach i chce Pan być pomocny), ale też zbudować większą "grupę wsparcia", zaangażować członków rodziny, przyjaciół, których kobieta w żałobie będzie akceptowała i chciała skorzystać z ich wsparcia. Warto także poruszyć temat możliwości pomocy psychologicznej.

Pozdrawiam!

Żałoba czy nawet depresja reaktywna może objawiać się brakiem apetytu. Działanie zatem na objaw, może nie być pomocne. Zachęcałabym do konsultacji psychologicznej i podjęcia psychoterapii, która wesprze i pomoże poradzić sobie w tych trudnych chwilach. W razie pogorszenia stanu psycholog będzie mógł skonsultować z psychiatra, który włączy farmakoterapię.