Ryzyko związane z gastroskopią

Gastroskopia to badanie wykonywane w celu oceny stanu układu pokarmowego. Czy może być ono dla nas niebezpieczne? Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Witam,
bulimia to przede wszystkim zaburzenie związane z niewłaściwym obrazem ciała. Chęć zapobiegnięcia otyłości powoduje u pacjentów stosowanie środków mających na celu zapobieżenie przybieraniu na wadze. Jeśli obserwuje u siebie Pani takie podłoże doświadczanych trudności warto byłoby skonsultować się z lekarzem psychiatrą w celu postawienia rozpoznania i włączenia stosownej terapii. Jeśli jednak podstawową przyczyną pani zachowań (wymiotów) jest ból w jamie brzusznej ważne byłoby przede wszystkim skonsultowanie się z lekarzem ogólnym. Taki lekarz będzie mógł zlecić odpowiednie badania i ewentualnie wyeliminować somatyczne podłoże Pani dolegliwości.
Jeśli chciałaby Pani dowiedzieć się więcej o zaburzeniach odżywania (m.in. bulimii) zapraszam na naszego bloga http://poznacsiebie.pl
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka

0

Wywoływanie wymiotów to niepokojący objaw. Żeby postawić diagnozę, potrzebny jest bardziej szczegółowy wywiad, osobista rozmowa z psychologiem. Zachęcam do udania się na wizytę.

0

Witaj,

Problem który opisujesz może świadczyć o zaburzeniach odżywiania ale bóle brzucha warto skonsultować u lekarza pierwszego kontaktu.

Bulimia to zaburzenie charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne, czyli takie, których celem jest pozbycie się spożytego pożywienia, np. wymioty, nadmierne ćwiczenia fizyczne, stosowanie środków przeczyszczających.

Zacznij od uregulowania wzoru odżywiania.

Oto wskazówki:

Wzorzec odżywiania się
Śniadanie
Drugie śniadanie
Obiad
Podwieczorek
Kolacja
Wieczorne przekąska

Punkty warte podkreślenia
Jedz wszystkie te posiłki i przekąski, ale nie podjadaj między nimi.
Nie pomijaj żadnych posiłków i przekąsek.
Przerwy między posiłkami nie powinny trwać dłużej niż 4 godziny.
W ramach zaplanowanych przekąsek i posiłków jedz to, co chcesz – nie wolno ci jednak wywoływać wymiotów ani stosować środków przeczyszczjących.
Rozmiar porcji określaj na podstawie tego, co obserwujesz u przyjaciół lub rodziny – powinien być zbliżony.
Po zjedzeniu zaplanowanego posiłku szybko pozbądź się sztućców i talerza, wyjdź z kuchni i zaangażuj się w czynności, które nie są związane z jedzeniem lub mu nie służą np. wyjście z domu, pisanie maila, dzwonienie do przyjaciółki, kąpiel. Zaraz po zakończeniu posiłku możesz też zacząć żuć gumę – to pomoże ci powstrzymać się przed dalszym niekontrolowanym epizodem objadania.
Miej zawsze zaplanowane kiedy (i mniej więcej co) będziesz jadła następnego dnia.

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty który specjalizuje się w zaburzeniach odżywiania. Ja pracując z osobami z zaburzeniami odżywiania polecam terapię poznawczo-behawioralną, ponieważ ten nurt terapii ma wysoką skuteczność w leczeniu problemów z jedzeniem.

Dodatkowo warto zamówić w internecie książkę Ch. Fairnburna "Jak pokonac objadanie się" . Znajdziesz tam krok po kroku opisany sposób na poradzenie sobie z problemem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Marta Dziekanowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty