Zapytaj lekarza

1 , 0 1 9 , 5 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Brak apetytu u osoby dorosłej

Witam mam 27 lat waze 68kg I mam 190 cm. Moim problemem jest kompletny brak apetytu na co kolwiek na mysl o jedzeniu zrywa mnie na wymioty.Nie mam nic takiego co chętnie bym zjadł. Jestem w stosunku do swojego wzrostu za chudy i zle sie z tym czuje I nie mam sil na zabawe z moimi còreczkami. Szybko się mecze przy nawet lekkich pracach. Dodatkowo pracuje na nocki I malo sypiam szukam jakiegokolwiek pomyslu by po prostu zaczac jesc. Czy powinienem brac jakieś leki na pobudzenie apetytu? Dlaczego w ogole mam taki wstręt do jedzenia czy to jest jakas choroba?  Kiedys tak nie było jadlem wszystko.Proszę o pomoc. Pozdrawiam
, 27 LAT ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyk, Poznań
74 poziom zaufania

Witam Przyczyn takiego stanu może być kilka. Przede wszystkim na uczucie osłabienia, zniechęcenia i brak apetytu może wpływać brak snu i zmiana trybu życia na nocny, co zaburza naturalny zegar biologiczny organizmu. Przyczyną braku apetytu może być też przewlekły stres. Jeśli zaburzenia w pobieraniu pokarmu nastąpiły już jakiś czas temu, coraz trudniej będzie pobudzić apetyt i zmusić żołądek do aktywnej pracy. Taki objaw towarzyszy jednak również wielu chorobom. Przede wszystkim należy więc skonsultować problem z lekarzem - być może konieczne będą dodatkowe badania, lub leki uspokajające. W kwestii diety, konieczne będzie wprowadzenie częstych posiłków, małych objętościowo. Dobrze, aby były to ulubione produkty i potrawy, które zachęcą do spożycia i pobudzą pracę przewodu pokarmowego.

0

W Pani wypadku problem może być złożony. Posiadam za mało informacji, aby móc udzielić Pani jakiejkolwiek porady żywieniowej. Na początku proszę udać się do lekarza, aby stwierdzić przyczynę braku apetytu. Pozdrawiam.

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0

Witam, Myślę, że pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to badania krwi, być może brak apetytu jest związany np. z chorobą tarczycy. Zaburzenie rytmu dnia ma duży wpływ na regulację metabolizmu, jeżeli mało sypiasz w ciągu nocy brak energii będzie oczywisty, organizm potrzebuje czasu na regenerację. Jeżeli chodzi o kwestię żywienia to na pewno powinieneś zacząć dietę od pokarmów łatwostrawnych, najlepiej o konsystencji płynnej lub półpłynnej np. koktajle owocowe na tłustym mleku lub jogurcie greckim, z dodatkiem kaszy manny, zawiesiste zupy, zupy kremy (zabielane śmietanką). Musisz zadbać o to by w małej porcji dostarczyć organizmowi dużo energii. Staraj się unikać pokarmów ciężkostrawnych, smażonych, mocno pieczonych, fast-food. Wymienione pokarmy długo zalegają w żołądku i mogą powodować nieprzyjemne odczucie pełności. Pozdrawiam Edyta Obolewicz Pozdrawiam

Mgr Edyta Obolewicz jest wykwalifikowanym dietetykiem z doświadczeniem w pracy z pacjentami. W pracy zawodowej skupia się na kompleksowym podejściu do pacjenta oraz jego problemów, proponując indywidualnie dobrane porady dietetyczno-żywieniowe. Prowadzi prywatny gabinet dietetyczny Mr&Mrs Beauty w Gdyni.
0
Magdalena Mroczek
77 poziom zaufania

Witam, Przyczyn braku apetytu może być bardzo wiele. W pierwszym rzędzie radziłabym pójść do lekarza rodzinnego, aby wykluczyć przyczyny organiczne, te spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi. Na pewno trzeba będzie wykonać podstawowe badanie moczu i krwi. Należy przede wszystkim przyjrzeć się, czy nie występują zaburzenia pracy jelit lub żołądka. Ważny jest wywiad, czy nie występują mdłości, pieczenie w żołądku etc. Konieczne może być wykonanie gastroskopii, a w razie potrzeby również kolonoskopii czy badania badającego wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto stan, który Pan opisuje może wynikać też z niedoboru witamin i mikroelementów. Warto sprawdzić poziom wit B12, zadbać o urozmaiconą dietę bogatą w mikroelementy, świeże owoce i warzywa. W cukrzy może wystąpić zaburzenia koncentracji, słabienie, chudnięcie. Towarzyszy temu zwiększenie apetytu i zwiększenie wydalania moczu. Warto powtórzyć cukier we krwi, w moczu, zrobić OGTT. W razie czego lekarz rodzinny może pokierować dalej do specjalisty. Jeśli chodzi o nadczynność tarczycy, to może w jej przebiegu nastąpić chudnięcie, rozdrażnienie, kołatanie serca. Można sprawdzić poziom TSH, fT4 i fT3, zbadać palpacyjnie tarczycę. Jeśli wyniki te będą niepoprawne, to wtedy lekarz rodzinny da skierowanie na dodatkowe badania np. usg tarczycy. Poza tym stan, który Pan opisuje może wynikać z niedoboru snu. Trzeba zapewnić prawidłową higienę snu czyli chodzić spać o stałej godzinie, nie czytać w łóżku, nie ogląda telewizji, nie jeść obfitego posiłku przed snem. Można nauczyć się kilku technik relaksacji czy wypić napar z melisy przed snem. Po wykluczeniu przyczyn organicznych można zastanawiać sie, czy opisywany przez Pana stan nie wynika np. z depresji. W jej przebiegu również występować może apatia, chudnięcie, zaburzenia snu. Najpierw jednak należy wykluczyć przyczyny organiczne. W razie potrzeby można skonsultować sie z psychiatrą i ewentualnie zastanowić się nad włączeniem leczenia farmakologicznego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy