Brak apetytu u osoby dorosłej

Witam, mam 27 lat, ważę 68 kg i mam 190 cm wzrostu. Moim problemem jest kompletny brak apetytu na cokolwiek, na samą myśl o jedzeniu zrywa mnie na wymioty. Nie mam nic takiego co chętnie bym zjadł. Jestem w stosunku do swojego wzrostu za chudy i źle się z tym czuje. Przez ciągły brak apetytu nie mam sił nawet na zabawę z moimi córeczkami. Szybko się meczę, przy nawet lekkich pracach. Dodatkowo pracuje na nocki i mało sypiam. Szukam jakiegokolwiek pomysłu, by po prostu zacząć jeść. Czy powinienem zacząć brać jakieś leki na pobudzenie apetytu? Dlaczego w ogóle mam taki wstręt do jedzenia czy to jest jakaś choroba? O czym może świadczyć taki brak apetytu? Jakie są przyczyny braku apetytu? Chciałbym wrócić do normalnego życia i przestać myśleć o tym, że stały brak apetytu niszczy mój organizm. Kiedyś tak nie było, jadłem wszystko. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
27 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Przyczyn takiego stanu może być kilka. Przede wszystkim na uczucie osłabienia, zniechęcenia i brak apetytu może wpływać brak snu i zmiana trybu życia na nocny, co zaburza naturalny zegar biologiczny organizmu. Przyczyną braku apetytu może być też przewlekły stres. Jeśli zaburzenia w pobieraniu pokarmu nastąpiły już jakiś czas temu, coraz trudniej będzie pobudzić apetyt i zmusić żołądek do aktywnej pracy. Taki objaw towarzyszy jednak również wielu chorobom. Przede wszystkim należy więc skonsultować problem z lekarzem - być może konieczne będą dodatkowe badania, lub leki uspokajające. W kwestii diety, konieczne będzie wprowadzenie częstych posiłków, małych objętościowo. Dobrze, aby były to ulubione produkty i potrawy, które zachęcą do spożycia i pobudzą pracę przewodu pokarmowego.

Witam,
Myślę, że pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to badania krwi, być może brak apetytu jest związany np. z chorobą tarczycy. Zaburzenie rytmu dnia ma duży wpływ na regulację metabolizmu, jeżeli mało sypiasz w ciągu nocy brak energii będzie oczywisty, organizm potrzebuje czasu na regenerację. Jeżeli chodzi o kwestię żywienia to na pewno powinieneś zacząć dietę od pokarmów łatwostrawnych, najlepiej o konsystencji płynnej lub półpłynnej np. koktajle owocowe na tłustym mleku lub jogurcie greckim, z dodatkiem kaszy manny, zawiesiste zupy, zupy kremy (zabielane śmietanką). Musisz zadbać o to by w małej porcji dostarczyć organizmowi dużo energii. Staraj się unikać pokarmów ciężkostrawnych, smażonych, mocno pieczonych, fast-food. Wymienione pokarmy długo zalegają w żołądku i mogą powodować nieprzyjemne odczucie pełności.
Pozdrawiam
Edyta Obolewicz
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Witam,

Przyczyn braku apetytu może być bardzo wiele. W pierwszym rzędzie radziłabym pójść do lekarza rodzinnego, aby wykluczyć przyczyny organiczne, te spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi. Na pewno trzeba będzie wykonać podstawowe badanie moczu i krwi.

Należy przede wszystkim przyjrzeć się, czy nie występują zaburzenia pracy jelit lub żołądka. Ważny jest wywiad, czy nie występują mdłości, pieczenie w żołądku etc. Konieczne może być wykonanie gastroskopii, a w razie potrzeby również kolonoskopii czy badania badającego wydzielanie soku żołądkowego.

Ponadto stan, który Pan opisuje może wynikać też z niedoboru witamin i mikroelementów. Warto sprawdzić poziom wit B12, zadbać o urozmaiconą dietę bogatą w mikroelementy, świeże owoce i warzywa.

W cukrzy może wystąpić zaburzenia koncentracji, słabienie, chudnięcie. Towarzyszy temu zwiększenie apetytu i zwiększenie wydalania moczu. Warto powtórzyć cukier we krwi, w moczu, zrobić OGTT. W razie czego lekarz rodzinny może pokierować dalej do specjalisty.

Jeśli chodzi o nadczynność tarczycy, to może w jej przebiegu nastąpić chudnięcie, rozdrażnienie, kołatanie serca. Można sprawdzić poziom TSH, fT4 i fT3, zbadać palpacyjnie tarczycę. Jeśli wyniki te będą niepoprawne, to wtedy lekarz rodzinny da skierowanie na dodatkowe badania np. usg tarczycy.

Poza tym stan, który Pan opisuje może wynikać z niedoboru snu. Trzeba zapewnić prawidłową higienę snu czyli chodzić spać o stałej godzinie, nie czytać w łóżku, nie ogląda telewizji, nie jeść obfitego posiłku przed snem. Można nauczyć się kilku technik relaksacji czy wypić napar z melisy przed snem.

Po wykluczeniu przyczyn organicznych można zastanawiać sie, czy opisywany przez Pana stan nie wynika np. z depresji. W jej przebiegu również występować może apatia, chudnięcie, zaburzenia snu. Najpierw jednak należy wykluczyć przyczyny organiczne. W razie potrzeby można skonsultować sie z psychiatrą i ewentualnie zastanowić się nad włączeniem leczenia farmakologicznego.